fbpx

Boże Drzewko Bylica – Artemisia Abrotanum

ENCYKLOPEDIA zIÓŁ ORGANIS

Boże drzewko bylica

Boże Drzewko to krzew liściasty rosnący do 1,2 m. Jest odporny na przemarzanie. Gatunek jest hermafrodytą (ma zarówno męskie, jak i żeńskie organy) i jest zapylany przez wiatr.

Boże Drzewko Przeciwskazania i zagrożenia:

Zasadniczo preparaty ziołowe z bożym drzewkiem są uważane za bezpieczne. Jednak niektórzy ludzie mogą doświadczać zapalenia skóry, jak również innych reakcji alergicznych, gdy ich skóra wchodzi w kontakt z roślinami należącymi do rodzaju Artemisia.

Ciąża

Uważa się że może działac poronnie – działa stymulująco na macicę, dlatego nie powinno się jej stosować w okresie ciąży. Dzieci poniżej 12 roku życia powinny unikać wewnętrznego spożycia rośliny.

Skóra

W niektórych przypadkach wiadomo, że rośliny należące do rodzaju Artemisia powodują zarówno wysypki skórne, jak i reakcje alergiczne, dlatego zaleca się ostrożność przy obchodzeniu się z bożym drzewkiem.

Bylica Boże Drzewko – ogólny opis

Posiada gorzki smak, który wzmacnia i wspomaga funkcje trawienne poprzez zwiększanie wydzielania soków i enzymów w żołądku i jelitach. Napar przygotowany z suszonym ziołem podawany jest dzieciom w celu leczenia robaków jelitowych.

Liście zawierają 0,5% olejku eterycznego (1,8-cineol i inne substancje), garbniki, substancje gorzkie (w postaci laktonu artemisinin), alkaloid (abrotanina), flawonoidy, kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas kawowy, kwas foliowy, waniliczny kwas, kwas salicylowy itp.) i pochodne kumaryny.

Zarówno piołun, jak i boże drzewo zawierają olejek eteryczny o silnych właściwościach odstraszających owady.

Boże drzewko było tradycyjnie używane do skurczów, zaburzeń układu moczowego, bólu menstruacyjnego i kaszlu, a także jako antidotum na ukąszenia węża lub inne trujące zwierzęta. Zioło to było również stosowane jako lekarstwo przeciwko dżumie i robakom jelitowym.

W przeszłości roślina była stosowana w medycynie ludowwej w leczeniu różnych chorób skóry i uważano, że promuje wzrost brody i włosów.

Przez wieki zioło to uważane było za magiczne moce i służyło jako ochrona przed złem. W wielu kościołach katolickich zioło jest nadal używane jako kadzidło.

Boże drzewko jest gorzkim ziołem, które uważa się za mające wiele właściwości leczniczych. Uważa się, że wzmacnia układ pokarmowy, zwiększając produkcję soków trawiennych. Wiadomo, że wielu zielarzy używało go, a niektórzy nadal go stosują, jako wewnętrznego środka na herbatę w leczeniu utraty apetytu i niestrawności (niestrawności) związanej z nieodpowiednim wydzielaniem żółci.

Stosowano go również w przypadku biegunki, infekcji dróg moczowych oraz zapalenia oskrzeli i innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Zioło może być stosowane jako środek uspokajający w nerwowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i może być stosowane w taki sam sposób, jak inne gatunki Artemisia do regulowania nieregularnych miesiączek.

Zewnętrznie może być używane w formie wywaru lub kompresu do obrzęków, otarć i do zatrzymania krwawienia i promowania gojenia.

Uważa się, że zioło zwiększa przepływ krwi do skóry i działa przeciwzapalnie i dezynfekująco, głównie przeciwko chorobom grzybiczym.

Świeże lub suszone liście można stosować w mieszankach przyprawowych i tradycyjnie stosowano je jako składnik smakowy w taki sam sposób, jak piołun w ziołowym occie i niektóre likiery.