fbpx

Kolendra – Encyklopedia Ziół

ENCYKLOPEDIA zIÓŁ ORGANIS

kolendra

Roślina z rodziny selerowatych.

Kocanka Piaskowa – Przeciwskazania i zagrożenia:

Kolendra może powodować pewne skutki uboczne, w tym reakcje alergiczne i zwiększoną wrażliwość na słońce. Zwiększona wrażliwość na słońce może zwiększyć ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry. Unikaj światła słonecznego. Noś krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym i odzież ochronną na zewnątrz, zwłaszcza jeśli masz jasną skórę.

Gdy kolendra wchodzi w kontakt ze skórą, może powodować podrażnienie i zapalenie skóry.

Alergie

Osoby uczulone na bylicę, anyż, kminek, koper włoski, koper lub podobne rośliny mogą mieć reakcje alergiczne na kolendrę.

Cukrzyca

Kolendra może obniżyć poziom cukru we krwi. Jeśli masz cukrzycę i bierzesz kolendrę, uważnie monitoruj poziom cukru we krwi.

Niskie ciśnienie krwi

kolendra może obniżyć ciśnienie krwi. Może to spowodować obniżenie ciśnienia krwi u osób z niskim ciśnieniem krwi. Używaj ostrożnie, jeśli masz niskie ciśnienie krwi lub przyjmuj leki, aby obniżyć ciśnienie krwi.

Operacje

Kolendra może obniżyć poziom cukru we krwi. Istnieją obawy, że może to wpływać na kontrolę cukru we krwi podczas operacji. Przestań używać kolendry co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Kolendra – ogólny opis

Kolendra jest stosowana w przypadku problemów trawiennych, w tym rozstroju żołądka, utraty apetytu, przepukliny, nudności, biegunki, skurczów jelit i gazu jelitowego. Jest również stosowany w leczeniu odry, hemoroidów, bólów zębów, robaków i bólów stawów, a także zakażeń wywołanych przez bakterie i grzyby.

Niektóre kobiety karmiące piersią używają kolendry, aby zwiększyć przepływ mleka.

W żywności kolendra jest używana jako przyprawa kulinarna i zapobiega zatruciom pokarmowym.

W produkcji kolendra jest stosowana jako środek aromatyzujący w lekach i tytoniu oraz jako zapach w kosmetykach i mydłach.

Jak działa kolendra

Kolendra może obniżyć poziom cukru we krwi i pomóc zabić niektóre pasożyty, ale obecnie nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, jak kolendra może działać w celach leczniczych.

Kolendra – działanie i ciekawostki

Kolendra zapalenie skóry

Cyneol, jeden z 11 składników olejków eterycznych, oraz kwas linolowy występują zarówno w kolendrze, jak i mają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne. Naukowcy z University Medical Center Freiburg wykazali również właściwości przeciwzapalne kolendry w badaniu opublikowanym w Journal of the German Society of Dermatology. W przypadku innych schorzeń, takich jak obrzęk spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek lub niedokrwistością, wydaje się, że jest również skuteczny do pewnego stopnia, ponieważ niektóre składniki kolendry pomagają wywołać oddawanie moczu i uwalnianie nadmiaru wody z organizmu. Zmniejszenie stanu zapalnego skóry prowadzi do zmniejszenia dyskomfortu i poprawy wyglądu skóry.

Pomaga w chorobach skóry

Kolendra posiada właściwości dezynfekujące, odtruwające, antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Są idealne do ochrony chorób skóry, takich jak egzema, suchość i zakażenia grzybicze.

Obniża poziom cholesterolu

Kwasy obecne w kolendrze, takie jak kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas askorbinowy (witamina C) są bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, zgodnie z Journal of Environmental Biology. Zmniejszają również poziom odkładania złego cholesterolu LDL wzdłuż wewnętrznych ścian i żyły, mogą być używane w problemach sercowo-naczyniowych, takich jak serca, miażdżyca i udary. Co ważniejsze, pomagają podnieść poziom dobrego cholesterolu HD.

Pomoc w biegunce

Składniki olejków eterycznych w kolendrze, takie jak borneol i linalol, niosą pomoc w trawieniu a także w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Kolendra jest również pomocna w zwalaczaniu drobnoustrojów i grzybów.

Kolendra jest coraz bardziej popularna jako środek zapobiegający nudnościom, wymiotom i zaburzeniom żołądkowym.

Reguluje ciśnienie krwi

Journal of Ethnopharmacology sugeruje, że kolendra pomaga obniżyć ciśnienie krwi u osób cierpiących na nadciśnienie. Wzmacnia interakcję jonów wapnia i acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym, i rozluźnia napięcie naczyń krwionośnych; zmniejszając tym samym szanse wielu chorób układu krążenia, w tym zawałów serca i udarów.

Pomaga w owrzodzeniach jamy ustnej
Citronellol, składnik olejków eterycznych w kolendrze, jest doskonałym środkiem antyseptycznym. Ponadto inne składniki mają działanie przeciwbakteryjne i lecznicze, które zapobiegają pogorszeniu się ran i owrzodzeń w jamie ustnej. Pomagają przyspieszyć proces gojenia wrzodów, a także zapobiegają nieświeżemu oddechowi. Kolendra, choć nie jest powszechnie stosowana w produktach powszechnego użytku, jest często stosowana jako składnik antyseptyczny we wszystkich naturalnych rodzajach pasty do zębów. Przed wynalezieniem pasty do zębów ludzie żuli nasiona kolendry, aby zmniejszyć nieświeży oddech!

Zapobiega niedokrwistości
Kolendra jest bogata w żelazo, co bezpośrednio pomaga osobom cierpiącym na niedokrwistość. Niska zawartość żelaza we krwi może powodować duszność, kołatanie serca, skrajne zmęczenie i zmniejszenie funkcji poznawczych. Żelazo również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie innych narządów, zwiększa energię i siłę oraz sprzyja zdrowiu kości.

Właściwości antyalergiczne

Wiele badań wykazało, że kolendra ma silne właściwości antyhistaminowe, które mogą zmniejszyć niewygodne skutki sezonowych alergii i kataru siennego (nieżytu nosa). Jego olej może być również stosowany w celu zmniejszenia reakcji alergicznych spowodowanych kontaktem z roślinami, owadami, żywnością i innymi substancjami. Wewnętrznie może zapobiec anafilaksji, pokrzywce i niebezpiecznemu obrzękowi gardła i gruczołów.

Poprawia zdrowie kości

Jako bogate źródło wapnia, kolendra ma wielką wartość dla ludzi, którzy chcą chronić swoje kości. Wapń i inne niezbędne minerały znajdujące się w kolendrze są integralnymi składnikami odrastania i trwałości kości, a także zapobiegania osteoporozie. Dodanie nawet niewielkiej ilości kolendry do diety może pomóc utrzymać zdrowe i mocne kości przez wiele lat. Wapń jest szczególnie obecny w środkowych liściach kolendry, dlatego warto skupić się na tej części rośliny, jeśli zdrowie kości jest twoim celem!

Pomoc w trawieniu

Kolendra, dzięki bogatemu aromatowi olejków eterycznych, pomaga w prawidłowym wydzielaniu enzymów i soków trawiennych w żołądku; tym samym stymuluje trawienie i ruch perystaltyczny. Jest również pomocny w leczeniu anoreksji. Oprócz przyjemnego aromatu kolendry ma pewne właściwości stymulujące, pochodzące z jego minerałów. Ponadto neuroprzekaźniki są stymulowane po spożyciu kolendry. Badania wykazały, że niestrawność jest zmniejszona, jeśli kolendra jest regularnie dodawana do diety. Dla małych dzieci, które mają większą szansę na rozwój kolki brzusznej niż dorośli, małe ilości kolendry w diecie mogą szybko rozwiązać problem!

Leczy Ospę

Olejki eteryczne w kolendrze są bogate w składniki przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, przeciwzakaźne i detoksykujące oraz kwasy. Obecność witaminy C i żelaza wzmacnia również układ odpornościowy. Właściwości te pomagają zapobiegać i leczyć ospę, a także mogą zmniejszać ból i wywierać kojący wpływ na ospę. W miejscach, w których występują ogniska ospy, badania wykazały, że ogromne ilości witaminy C mają zdecydowany efekt leczniczy na ospę.

Zapobiega zaburzeniom menstruacyjnym

Kolendra jest naturalnym stymulantem i reguluje prawidłowe wydzielanie z gruczołów dokrewnych, a to oddziaływanie hormonalne oznacza, że ​​pomaga regulować właściwe cykle miesiączkowe i zmniejsza związany z tym ból w okresie kobiecym.

Profilaktyka oczu

Kolendra jest wypełniona antyoksydantami, witaminą A, witaminą C i minerałami takimi jak fosfor, które zapobiegają zaburzeniom widzenia, zwyrodnieniu plamki żółtej i zmniejszają napięcie i stres oczu. W liściach występuje również beta-karoten, który zapobiega wielu innym chorobom, które wpływają na oko, a nawet może odwrócić skutki degradacji wzroku u starzejących się pacjentów.

Wspomaga leczenie zapalenia spojówek

Kolendra jest bardzo dobrym środkiem dezynfekującym i ma właściwości przeciwbakteryjne, które chronią oczy przed chorobami zakaźnymi, takimi jak zapalenie spojówek. Olej kolendrowy jest szeroko stosowany w przygotowywaniu wielu produktów do pielęgnacji oczu.

Inne korzyści

Kolendra pomaga leczyć wrzody, stany zapalne i skurcze; działając jednocześnie jako środek wykrztuśny i chroniąc wątrobę. Ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwdrgawkowe, przeciwhistaminowe i hipnotyczne. Kolendra jest uważana za naturalny afrodyzjak i tradycyjnie była szeroko stosowana w kombinacjach z innymi ziołami, aby zwiększyć libido danej osoby.