Zakażenie pasożytami może być przerażającą myślą. Często pasożyty jelitowe są winne ciągłych problemów zdrowotnych, od objawów trawiennych, przez bezsenność, po problemy skórne i wiele innych.

Czym są pasożyty?

Pasożyt to każdy organizm, który żyje i żywi się innym organizmem. Kiedy mówimy o pasożytach jelitowych, mamy na myśli małe organizmy, zwykle robaki, które odżywiają się odżywianiem.

Niektóre przykłady pasożytów to: glisty, tasiemce, owsiki, bicze, owsiki i wiele innych. Ponieważ pasożyty występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach, mogą powodować bardzo szeroki zakres problemów zdrowotnych.

Niektóre z nich żywią się jedzeniem które spożywasz, co powoduje, że jesteś głodny po każdym posiłku i nie jesteś w stanie przytyć. Inne żywią się krwinkami czerwonymi, powodując anemię. Niektóre składają jaja, które mogą powodować swędzenie, drażliwość, a nawet bezsenność.

Jeśli próbowałeś niezliczonych metod naprawy jelita i złagodzenia objawów bez powodzenia, pasożyty mogą być przyczyną wielu twoich niewyjaśnionych i nierozwiązanych objawów.

Jak dochodzi do zarażenia?

Istnieje wiele sposobów zarażenia się pasożytami. Pasożyty często występuj ą w niedogotowanym mięsie, nieczystych lub skażonych owocach i warzywach oraz w jeziorach, stawach lub potokach. Niektóre pasożyty mogą nawet dostać się do organizmu, podróżując przez dolną część stopy.

Gdy dana osoba zostanie zarażona pasożytami, ​​bardzo łatwo jest je przekazać dajel. Jeśli masz pasożyty i nie myjesz rąk po skorzystaniu z toalety, możesz łatwo przenieść mikroskopijne jaja pasożyta na wszystko, czego dotkniesz – klamkę, solniczkę, telefon lub inne osoby. Bardzo łatwo jest zarazić się pasożytami podczas styczności się ze zwierzętami.

10 objawów, które mogą wskazywać na pasożyty


Niewyjaśnione zaparcia, biegunka, gaz lub inne objawy IBS

  • Kłopoty z zasypianiem lub budzeniem się wiele razy w nocy
  • Podrażnienie skóry lub niewyjaśniona wysypka, pokrzywka, trądzik różowaty lub wypryski
  • Zgrzytanie zębami podczas snu
  • Bóle mięśni lub stawów
  • Zmęczenie, wyczerpanie, depresja lub częste uczucie apatii
  • Nigdy nie czujesz się zadowolony lub pełny po posiłkach
  • Rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza
  • „Biegunka podróżnika” podczas podróży za granicą
  • Historia zatruć pokarmowych i słabsze trawienie od momentu ich wystąpienia

Problemy ze snem, podrażnienia skóry, zmiany nastroju i bóle mięśni mogą być spowodowane przez toksyny uwalniane przez pasożyty do krwioobiegu. Często toksyny te powodują niepokój, który może objawiać się na różne sposoby. Na przykład budzenie się w środku nocy lub zgrzytanie zębami podczas snu są oznakami niepokoju w ciele podczas odpoczynku. Kiedy te toksyny wchodzą w interakcje z neuroprzekaźnikami lub komórkami krwi, mogą powodować wahania nastroju lub podrażnienie skóry.

Pasożyty jako podstawowa przyczyna dla Hashimoto i Gravesa

Często spotyka pasożyty u ludzi z zaburzeniami czynności tarczycy, szczególnie w dwóch stanach autoimmunologicznych tarczycy, Hashimoto i Gravesie. I to nie przypadek, ponieważ infekcje są jedną z pięciu potencjalnych pierwotnych przyczyn wszystkich chorób autoimmunologicznych.

Potencjalnym czynnikiem wyzwalającym zarówno Hashimoto, jak i Gravesa jest toksoplazmoza, choroba wywoływana przez pasożyta występującego w niedogotowanej wieprzowinie i zakażonych odchodach kota. Jeśli zostałeś zarażony, możesz nie mieć żadnych objawów lub możesz odczuwać łagodne objawy grypopodobne. W przypadku kobiet w ciąży toksoplazmoza stanowi zagrożenie dla płodu (dlatego matki oczekujące od matki powinny trzymać się z daleka od ściółki).