Choroba wrzodowa żołądka dotyka coraz więcej osób. Prowadzić do niej może zakażenie bakterią Helicobacter pylori, ale i… nierozsądne przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Wrzody żołądka skutkują nie tylko nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale stwarzają też ryzyko powikłań. To ryzyko można zredukować poprzez skuteczne leczenie choroby wrzodowej: na czym ono polega?
Teoretycznie mogłoby się wydawać, że wszyscy wiedzą, czym jest ta choroba. W praktyce jednak wiele osób zastanawia się, czym są choroby wrzodowe żołądka. Otóż wrzodem żołądka nazywa się ubytek w błonie śluzowej tego narządu. Ubytki te przyjmują postać drobnych, ostro odgraniczonych ognisk kształtu owalnego lub nieregularnego. Zazwyczaj ich wielkość nie przekracza 1 cm.
Problem wielu osób, czyli jak często występują wrzody żołądka?
Choroba wrzodowa żołądka zaliczana jest do jednych z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego. Szacuje się, że występować ona może u nawet 10% spośród wszystkich osób dorosłych. Rozpowszechnienie wrzodów żołądka jest podobne w przypadku przedstawicieli obojga płci, natomiast wrzody dwunastnicy występują zdecydowanie częściej u mężczyzn.
Przyczyny choroby wrzodowej – Helicobacter pylori i… leki przeciwbólowe
Najczęściej do powstania wrzodu żołądka przyczynia się zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Drobnoustrój ten wytwarza specjalny enzym, który neutralizuje kwaśne środowisko żołądka. Dzięki temu H. pylori ma możliwość bytowania w narządzie. Wrzody pojawiają się, ponieważ bakteria doprowadza do wystąpienia stanu zapalnego w obrębie żołądka, a także przez to, że z jej bytowaniem związane jest zwiększenie wydzielania gastryny w żołądku. Ostatnie z wymienionych zjawisk skutkuje nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, który to ma wpływ na pojawianie się wrzodów.
Jako inne przyczyny choroby wrzodowej można wymienić na przykład stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (zwłaszcza przewlekle i, niestety, w zbyt dużych ilościach), palenie papierosów czy chorowanie na zespół Zollingera-Ellisona.
Objawy choroby wrzodowej żołądka – ból, dyskomfort i inne
Choroba wrzodowa może przebiegać całkowicie bezobjawowo, jak i może skutkować bardzo nieprzyjemnymi objawami. Typowe objawy choroby wrzodowej żołądka to ból oraz uczucie dyskomfortu w obrębie nadbrzusza – które pojawiają się po pewnym czasie od momentu spożycia posiłku (sięgającym zwykle 1-3 godzin).
Oprócz tego, u wielu pacjentów dolegliwości pojawiają się w nocy i we wczesnych godzinach porannych. Czasami – poza typowym bólem i dyskomfortem – chorzy na wrzody skarżą się na epizody wymiotów i nudności.
Choroba wrzodowa żołądka – leczenie
Schemat leczenia choroby wrzodowej uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy pacjent jest zakażony bakterią H. pylori czy też nie. Od tego właśnie zależy sposób leczenia i wybór odpowiednich leków i preparatów na chorobę wrzodową żołądka. Pamiętaj, że prawidłową diagnozę może postawić jedynie specjalista, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę, niezwłocznie wybierz się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu i w dalszej kolejności, poznania kolejnych kroków w drodze poradzenia sobie z chorobą.
Jak widać, choroba wrzodowa żołądka może mieć bardzo różne przyczyny i objawy – także dość nieoczywiste. Dlatego tak ważna jest nieustanna obserwacja organizmu, a w razie zauważenia niepokojących sygnałów – wizyta lekarska. Specjalista z pewnością zaleci właściwe leczenie i po zebraniu wywiadu oraz wykonaniu niezbędnych badań, dobierze najlepsze leki i środki.