Wiele osób zastanawia się, jak naturalnie leczyć wrzody żołądka i czy w ogóle jest to możliwe. Jak najbardziej – domowe sposoby na wrzody żołądka, stosowane z leczeniem farmakologicznym, mogą korzystnie wpływać na przebieg schorzenia. Warto pamiętać jednak o kilku zasadach.

Choroba wrzodowa żołądka objawia się tym, że w błonie śluzowej tego narządu zaczynają pojawiać się ubytki. Schorzenie to jest dość częste – szacuje się, że występuje ono u nawet 1 na 10 dorosłych ludzi. Nie budzi więc zdziwienia fakt, że sporo osób zastanawia się, jak naturalnie leczyć wrzody żołądka. Zazwyczaj wspomina się w tym przypadku o diecie, prawidłowych nawykach towarzyszących posiłkom czy o stosowaniu ziół.

Pozostaje tylko kilka pytań: jaka powinna być dieta przy wrzodach, jakie są te prawidłowe nawyki i jakie zioła na wrzody żołądka można stosować?

Co na wrzody żołądka? Domowe sposoby leczenia choroby wrzodowej

Podstawowe znaczenie przy wrzodach żołądka ma zachowanie odpowiedniej diety. Wyróżnia się szereg pokarmów, których chory z wrzodami powinien unikać – mogą one m.in. nasilać produkcję kwasu solnego w żołądku, co może sprzyjać tworzeniu się patologicznych zmian.

Do takich produktów zalicza się m.in. różne napoje, takie jak kawa, herbata i alkohol. Oprócz nich pacjentom z chorobą wrzodową odradzane jest spożywanie pikantnych i wysoko przetworzonych dań, potraw smażonych (szczególnie zawierających duże ilości tłuszczów) oraz tłustych mięs i słodyczy.

Pewne zaś pokarmy – odwrotnie – są szczególnie polecane osobom zmagającym się z chorobą wrzodową. Wśród nich wymienić można m.in. nabiał, dania gotowane i pieczone oraz warzywa (zwłaszcza przetworzone, np. ugotowane, takie jak marchew, ziemniaki czy buraki).

Jak naturalnie leczyć wrzody żołądka? Dbając o regularność posiłków!

Podejmując się naturalnego leczenia wrzodów ważne jest nie tylko to, co jemy, ale i to, jak jemy. Istotne jest to, aby pacjent starał się jeść regularnie – pięć posiłków o mniejszej objętości jest dla chorego zdecydowanie lepsze niż zjedzenie w ciągu dnia trzech zdecydowanie bardziej obfitych posiłków.

Bardzo ważne jest również i to, aby podczas jedzenia nie spieszyć się i dokładnie przeżuwać kolejne kęsy pokarmu – żołądek będzie wtedy w stanie łatwiej strawić dostarczone do niego pożywienie.

Zioła przy wrzodach żołądka: jakie zioła mogą pomóc?

Pacjenci często zastanawiają się, jakie zioła w chorobie wrzodowej mogłyby im pomóc. Wybór jest w tym przypadku dość duży: korzystny wpływ na błonę śluzową żołądka może bowiem wywierać zarówno kozieradka pospolita, jak i korzeń lukrecji czy kwiat nagietka lub rumianku.

Pacjentom polecić można również propolis czy babkę lancetowatą. Jednym z częściej wskazywanych osobom z wrzodami żołądka środków jest też siemię lniane. Zioła na wrzody żołądka dostępne są w postaci produktów zawierających poszczególne z nich, jak i możliwa do nabycia jest mieszanka ziołowa na wrzody żołądka.

Domowe sposoby na wrzody żołądka mogą pomóc, ale pamiętaj o lekarzu

Wyraźnego podkreślenia wymaga tutaj jeden bardzo ważny aspekt. Otóż owszem – domowe metody leczenia choroby wrzodowej jak najbardziej mogą wywierać korzystne rezultaty, jednakże podstawę w przypadku tego schorzenia stanowi stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Zanim zaczniesz korzystać z naturalnych metod terapii (takich jak pomoc ziół w leczeniu wrzodów żołądka), zawsze powinieneś najpierw udać się do lekarza. Specjalista, w razie potrzeby, zleci odpowiednie badania, a także wyda zalecenia co do ewentualnego leczenia farmakologicznego.