Roślina dwuletnia. Kwitnie od końca maja do lipca. Przez wieki była ważną rośliną leczniczą i źródłem pożywienia, zwłaszcza w Skandynawii .Wikingowie zdawali sobie sprawę z leczniczych właściwości rośliny i jest ona wymieniona w islandzkich sagach.

Arcydzięgiel Litwor Przeciwskazania i zagrożenia:

Jeśli bierzesz arcydzięgiel, noś krem przeciwsłoneczny na zewnątrz, zwłaszcza jeśli masz jasną skórę. Dzięgiek może sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na światło słoneczne.


Ciąża i karmienie piersią

Angelica może nie być bezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie podczas ciąży. Sugeruje to fakt, że dzięgiel może powodować skurcze macicy. To może zagrozić ciąży. Nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa przyjmowania arcydzięgla, jeśli karmisz piersią. Pozostań po bezpiecznej stronie i nie używaj jej.

Ogólny opis arcydzięgielu litwor

Wśród współczesnych zielarzy arcydzięgiel jest uważany za gorzkie, rozgrzewające i orzeźwiające zioło, które może być stosowane jako lekarstwo na wiele różnych chorób i zaburzeń.

Ponieważ zioło jest gorzkie, jest używane przede wszystkim do dolegliwości związanych z układem trawiennym. Zioło zostało wykorzystane do pobudzenia apetytu, poprawy trawienia, łagodzenia kolki i zmniejszenia produkcji gazu jelitowego.

Zioło ma działanie bakteriobójcze na przewód pokarmowy i zwiększa produkcję kwasu żołądkowego. Oba te czynniki mogą przyczyniać się do osłabienia lub pozbycia się bakterii, które często powodują różne dolegliwości żołądkowe i dolegliwości. Angelica może być również przydatna do słabego krążenia krwi i jest stosowana jako leczenie choroby Buergera, która powoduje zwężenie tętnic rąk i stóp.

Roślina jest znana ze swoich właściwości wykrztuśnych i była tradycyjnie stosowana jako ziołowy środek na zapalenie oskrzeli, astmę i inne dolegliwości układu oddechowego. Powszechnie stosowane są w tym względzie korzenie, ale można również wykorzystać łodygi i nasiona.

Na podstawie ostatnich badań arcydzięgiel wykazał działanie przeciwnowotworowe, przeciwdziałając zmianom komórek, które mogą przekształcić się w raka, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić potencjał tego zioła jako leczenia raka. Ponadto roślina ma właściwości przeciwutleniające, które mogą uczynić ją użyteczną w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy tętnic.

Niemiecka Komisja E, niemiecki odpowiednik Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), aprobuje stosowanie Angeliki archangelica jako leku na wysoką gorączkę, objawy przeziębienia, zakażenia dróg moczowych i dolegliwości dyspeptyczne.

Łodygi dzięgla są jadalne. Są bardzo bogate w składniki odżywcze i mogą być spożywane w taki sam sposób jak seler. Zewnętrzna warstwa łodyg jest zwykle usuwana, a tylko zielone i soczyste części wewnętrzne są zjadane. Mają silny smak, ale smak gotowany staje się łagodniejszy.

Roślina jest używana jako środek aromatyzujący w likierach od wieków i nadal jest głównym składnikiem smakowym francuskich likierów Bénédictine i Chartreuse.

Substancje czynne i składniki arcydzięgielu

Olejki eteryczne znajdują się we wszystkich częściach roślibt. Korzeń zawiera phellandren, terpeny, kumarynę i pochodne kumaryny (w sumie zidentyfikowano 26 pochodnych).

Korzeń zawiera także substancje gorzkie, glukozę, sacharozę, sacharynę i niektóre kwasy organiczne, takie jak kwas akonitowy, kwas fumarowy i kwas szczawiowy. Nasiona są bogate w oleje tłuszczowe, a liście zawierają garbniki i substancje gorzkie.

Używane części roślin
Historycznie, wszystkie części rośliny były używane jako żywność, przyprawy i medycyna, ale to głównie korzenie arcydzięgla (czasami urlop) są używane w medycynie. Zioło ma aromatyczny zapach i gorzki smak.

Liście zbiera się na początku lata, zanim roślina zakwitnie. Korzenie (kłącza) zbiera się w zimie, kiedy są najbardziej gorzkie.

Korzenie powinny być suszone w temperaturze nie wyższej niż 35 ° C. Ponieważ wysuszone korzenie łatwo wchłaniają wilgoć (higroskopijne), muszą być przechowywane w zamkniętych pojemnikach.

Przy zbieraniu arcydzięgla z dzikich terenów bardzo ważne jest upewnienie się, że właściwy gatunek jest zbierany.

Niektóre gatunki z tej samej rodziny roślin są bardzo trujące, takie jak barszcz olbrzymi (Heracleum mantegazzianum) i cykuta wodna (Cicuta spp.) I można je łatwo pomylić z Angelica archangelica.

Arcydzięgiel stosowany jest przy:

 • utrata apetytu
 • zgaga
 • niestrawność
 • nadmierne gazy jelitowe
 • kolki
 • słabe krążenie krwi
 • artretyzm
 • zapalenie oskrzeli
 • miażdżyca tętnic
 • astma
 • przeziębienia
 • grypa
 • zakażenie dróg moczowych

Angelica jest stosowana w przypadku zgagi (niestrawność), gazu jelitowego (wzdęcia), utraty apetytu (anoreksja), nocnego oddawania moczu (moczenie nocne), zapalenia stawów, udaru, demencji, problemów z krążeniem, „kataru” (katar oddechowy), nerwowości i lęku, gorączka, zaraza i kłopoty ze snem (bezsenność).