Wśród chorób zakaźnych spotykanych u ludzi, część wywoływana jest przez różne patogenne grzyby. Jedną z najczęściej spotykanych tego typu jednostek chorobowych jest infekcja grzybicza Candida, czyli drożdżak. Co to za grzyb, jakie choroby może wywoływać i po czym można stwierdzić, że występujące dolegliwości są związane właśnie z drożdżycą?
Infekcje grzybicze należy leczyć możliwie jak najwcześniej. Taka konieczność bierze się stąd, że im dłużej trwa zakażenie, tym zazwyczaj dłużej trwa jego leczenie. Różne grzyby mogą doprowadzać do chorób u ludzi. Jednym z tych, które najczęściej są źródłem wielu problemów, są grzyby z rodzaju Candida.
Drożdżak z rodzaju Candida – co to za patogen?
Candida albicans zaliczany jest do drożdżaków. Jest on szeroko rozpowszechniony zarówno w przyrodzie, jak i… wśród ludzi. W rzeczywistości u nawet do 80% z nas drożdżak z rodzaju Candida bytuje w przewodzie pokarmowym. W warunkach prawidłowych nie jest on jednak w żaden sposób szkodliwy – traktuje się go jako przedstawiciela naturalnej flory organizmu.
Zdecydowanie inaczej dzieje się np. u osób z osłabioną odpornością – u nich rozwijać się może infekcja Candida. Sprzyjać jej może również długotrwałe stosowanie antybiotyków, choroby przewlekłe (np. cukrzyca) czy nadużywanie używek (np. alkoholu). Przyczyny rozwoju Candida albicans to również brak niezbędnych witamin w diecie, a czasami również i zaniedbania higieniczne.
Infekcja grzybicza Candida – rodzaje zakażeń drożdżakowych
Choroby wywoływane przez Candida nazywane są drożdżycami (kandydozami). Wyróżnia się wiele ich rodzajów: jako ich przykłady można podać drożdżycę pochwy, drożdżycę przewodu pokarmowego czy drożdżycę paznokci.
Infekcja grzybicza Candida może jednak przybierać również i zdecydowanie bardziej rozległą formę – może ona stawać się zakażeniem uogólnionym. Etapy rozwoju grzybicy ogólnoustrojowej Candida albicans bywają różne – czasami dochodzi do zajęcia samej tylko krwi i obecności w niej grzyba, a czasami, oprócz tego, patogen zajmuje również i niektóre narządy (np. wątrobę czy mózg).
Drożdżak Candida – objawy zakażenia grzybiczego
Objawy drożdżycy uzależnione są od tego, jaka konkretnie postać tej choroby wystąpiła u pacjenta. Przykładowo z drożdżycą pochwy związane mogą być pieczenie i podrażnienie okolic narządów rozrodczych, a także białawe upławy (które przybierają czasem konsystencję twarożku).
Istotne jest zawsze to, aby odróżnić, co wywołało – bakteria, Candida – objawy, ponieważ inaczej wygląda leczenie infekcji bakteryjnej, a inaczej infekcji grzybiczej.
Grzyb Candida u dzieci – przejawy zakażenia grzybiczego u najmłodszych
Tak samo jak u dorosłych, tak i u najmłodszych wystąpić może grzybica spowodowana przez Candida albicans. Objawy u dzieci mogą obejmować np. wystąpienie pleśniawek w jamie ustnej – przybierają one postać niewielkich, białawych plamek, zlokalizowanych na błonie śluzowej, podniebieniu czy języku.
Na czym jednak polega diagnostyka Candida u dzieci – jak wykryć grzyba? Otóż konieczne do tego celu bywa uzyskanie materiału (np. pobranie wymazu z jamy ustnej przy podejrzeniu pleśniawek) i późniejsze przekazanie go np. do badań mikroskopowych, w których możliwe jest stwierdzenie obecności w próbkach właśnie drożdżaka. Czasami zakładane bywają w laboratorium hodowle – wyhodowanie z próbki materiału od pacjenta właśnie Candida może potwierdzać diagnozę.
Może się jednak okazać również i tak, że leczenie zostanie włączone bez wykonywania specjalistycznych badań. Zdarza się, że objawy są na tyle charakterystyczne, że z dużym prawdopodobieństwem za problemy pacjenta odpowiada właśnie infekcja grzybicza Candida i wtedy od razu może być mu zalecana odpowiednia do jego problemu terapia.