Oman wielki to długoletnia roślina z rodziny astrowatych. Jak głosi legenda, wyrosła z łez Heleny, córki Jowisza, stąd jego łacińska nazwa – Inula helenium. Poznaj korzeń omanu, właściwości lecznicze oraz jego zastosowanie.

Korzeń omanu – właściwości lecznicze heleniny i azulenu

Helenina i azulen to najważniejsze składniki, które zawiera oman wielki. Działanie pierwszego z nich określa się m.in. jako antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Azulen natomiast koi podrażnienia skóry, zmniejsza obrzęki oraz, dzięki zawartości inuliny, wspomaga działanie przyjaznych bakterii jelitowych.

Jednak to nie jedyne zalety, jakie posiada oman wielki. Właściwości rośliny wykazują działanie również w walce z pasożytami jamy ustnej czy jelit. Zobacz, jak wiele dobrodziejstw zawiera korzeń omanu. Na co pomaga jeszcze? Pomaga w obniżaniu poziomu szkodliwego cholesterolu, wspiera serce i regulację cyklu miesiączkowego. Pobudza także laktację u świeżo upieczonych mam. Poznaj sposoby zastosowania tej ciekawej rośliny i korzystaj z mocy matki natury.

Korzeń omanu – zastosowanie w terapii domowej

Już znasz korzeń omanu, właściwości lecznicze oraz zdrowotne tej rośliny. Czas dowiedzieć się, w jakiej formie i kiedy najlepiej ją zastosować.

Korzeń omanu wielkiego znajdziesz w aptekach, sklepach zielarskich stacjonarnych oraz internetowych. Najpopularniejszym sposobem jego wykorzystania jest przyrządzenie naparu. Łyżkę pokruszonego korzenia należy zalać wrzątkiem, a pół godziny później odcedzić – napar jest wówczas gotowy do spożycia.

Pora jego picia zależy od powodu sięgania po korzeń omanu. Na pasożyty jelitowe lub te w jamie ustnej pij napar rano, na czczo. Możesz dodać także inne zioła, aby dodatkowo wzmocnić jego działanie. W przypadku dolegliwości kobiecych, pij filiżankę odwaru rano i wieczorem. Oman wielki możesz wykorzystać także do płukanek, nasiadówek, okładów oraz przecierania skóry trądzikowej czy łojotokowej.

Korzeń omanu – na co pomaga nalewka?

Nalewka z korzenia omanu to świetny specyfik, który pomoże w walce z chorobami układu oddechowego.

Do sporządzenia nalewki potrzebujesz ok. 100 g sproszkowanego surowca oraz 250 ml mocnego alkoholu, najlepiej takiego 40-60%. Po zalaniu proszku, płyn trzeba odstawić w ciemne miejsce na przynajmniej tydzień, a następnie przefiltrować. Wówczas jest gotowy do spożycia. Zażywa się po pół łyżeczki nalewki, kilka razy dziennie.

Nalewka rozcieńczona z wodą, posłuży też w walce o zdrową cerę, ponieważ pomaga usuwać wypryski.

Korzeń omanu – przeciwwskazania i skutki uboczne

Jak każda roślina, oman wielki również posiada przeciwwskazania. Przede wszystkim, przed jego zastosowaniem należy przeprowadzić test alergiczny, aby wykluczyć ewentualne uczulenie. Z lekarzem powinni skonsultować się także ci, którzy cierpią na poważne choroby sercowo-naczyniowe, nerkowe czy miażdżycę.

Jeśli jesteś w ciąży, musisz zaczekać do rozwiązania, aby zastosować korzeń omanu. Skutki uboczne mogą być poważne – zdecydowanie nie warto ryzykować zdrowiem mamy ani dziecka.

Korzyści płynących ze spożywania korzenia omanu jest jednak wiele. Jeśli zatem nie ma przeciwwskazań, korzystaj z dobrodziejstw matki natury i wspomagaj swój organizm ziołami. Naturalne terapie są zdrowe i pozbawione składników chemicznych. Dlatego sięgnij po korzeń omanu już dziś i wspomóż swój organizm w walce z pasożytami, infekcjami oraz innymi problemami zdrowotnymi.