fbpx

Czym jest bakteria Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori bakteria wnikająca do ciała człowieka i żyjąca w przewodzie pokarmowym. Po wielu latach może powodować nadżerki oraz wrzody, w wyściółce górnej lub górnej części układu pokarmowego. Zakażenie bakterią H. pylori jest powszechne, około dwie trzecie światowej populacji zakażonych jest tą bakterią. Większość ludzi nie wykazuje żadnych objawów związanych z jej obecnością w organizmie.

W jaki sposób działa H.Pylori

Do momentu odkrycia bakterii Helicobater w 1982 roku,  lekarze uważali, że wrzody powstają głównie poprzez stres, pikantne pożywienie oraz inne czynniki związane ze stylem życia. Bakteria ta po dostaniu się do organizmu atakuje wyściółkę żołądka, która zwykle chroni cię przed kwasem używanym przez twoje ciało do trawienia pokarmu. Działanie to prowadzi do owrzodzeń, które mogą krwawić, powodować infekcje lub uniemożliwić przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy.

Zakażenie się H.Pylori odbywa się poprzez spożycie zakażonego pokarmu, wody lub naczynia. Większy odsetek zakażeń notuje się w społecznościach w których brakuje czystej wody lub dobrych systemów kanalizacyjnych. Zakazić się można również poprzez kontakt płynami ustrojowymi zainfekowanych osób. Najwięcej infekcji notuje się u dzieci, aczkolwiek osoby dorosłe też mogą zostać zainfekowane. Zarodki żyją w ciele przez wiele lat zanim pojawią się objawy, ale większość ludzi nigdy nie dostanie wrzodów. Lekarze nie są pewni, dlaczego tylko u niektórych osoby rozwinie się choroba.

Objawy zakażenia H.Pylori

Jeśli masz wrzód, możesz odczuwać tępy lub palący ból w brzuchu, który pojawia się i znika. Z reguły ból nasila się gdy żołądek jest pusty, na przykład między posiłkami lub w środku nocy. Może on trwać kilka minut lub godzin. Po jedzeniu, piciu mleka lub przyjmowaniu leku zobojętniającego ból z reguły się zmniejsza. W rzadkich przypadkach zakażenie może doprowadzić do rozwinięcia się raka żołądka.

Objawami zakażenia mogą być zgaga i nudności pojawiające się bez wyraźnej przyczyny. Jeżeli jesteś często zmęczony bez powodu zaś twoja skóra jest blada, może oznaczać to rozwijanie się wrzodów.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jest zakażona H. pylori, ponieważ nigdy nie choruje. Jeśli wystąpią objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby wrzodowej, lekarz prawdopodobnie sprawdzi, czy nie występuje zakażenie H. pylori. Jeśli masz zakażenie H. pylori, możesz leczyć je m.in. antybiotykami.

Image result for ulcers stomach

 

Na czynniki ryzyka składają się m.in:

  • Życie w zatłoczonych warunkach. Istnieje większe ryzyko zakażenia H. pylori, jeśli mieszkasz w domu z wieloma innymi osobami.
  • Życie bez zaopatrzenia w czystą wodę. Posiadanie źródła czystej, bieżącej wody pomaga zmniejszyć ryzyko H. pylori.
  • Życie w kraju rozwijającym się. Ludzie żyjący w krajach rozwijających się, gdzie zatłoczone i niehigieniczne warunki życia mogą być bardziej powszechne, są bardziej narażeni na zakażenie H. pylori.
  • Życie z kimś, kto ma infekcję H. pylori. Jeśli ktoś, z kim mieszkasz, ma H. pylori, prawdopodobnie masz również H. pylori.

Diagnozowanie zakażenia H.Pylori

Jeśli nie masz objawów choroby wrzodowej, Twój lekarz prawdopodobnie nie przetestuje cię na H. pylori. Leki, takie jak niesteroidowe czy przeciwzapalne mogą także uszkadzać wyściółkę żołądka, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, co powoduje objawy, aby uzyskać odpowiednie leczenie. Na początek lekarz zapyta Cię o historię choroby, objawy i przyjmowane leki. Potem zbada cię, m.in. naciskając na brzuch, by sprawdzić obrzęk, tkliwość lub poziom bólu. Możesz także mieć zlecone:

  • Testy z krwi i stolca, które mogą pomóc w wykryciu infekcji
  • Testy oddechowe, w których wypija się  specjalny płyn, który zawiera substancję zwaną mocznikiem. Następnie wydycha się torby, które laboratorium bada pod kątem występowania bakterii. Jeśli masz H. pylori, bakteria zmieni mocznik w twoim ciele, a testy laboratoryjne pokażą, że twój oddech ma wyższe niż normalne poziomy gazu.
  • Endoskopię. W szpitalu lekarz użyje rurki z małą kamerą, zwanej endoskopem, aby spojrzeć w dół do gardła i do żołądka oraz górnej części jelita cienkiego. Procedura może być również wykorzystana do pobrania próbki, która będzie badana pod kątem obecności bakterii.
  • Tomografię komputerową aby zobrazować to co dzieje się w środku ciała.

Leczenie H.pylori

Jeśli masz nadżerki lub wrzody wywołane przez H. pylori, potrzebujesz leczenia, aby zabić zarazki, naprawić podszewkę żołądka i zapobiec nawrotom. Zazwyczaj leczenie trwa od 1 do 2 tygodni. Twój lekarz prawdopodobnie powie ci, aby wziąć kilka różnych rodzajów leków.

Zgodnie ustaleniami Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii  w początkowej fazie leczenia stosuje się jeden z IPP (dowolny rodzaj) i dwa antybiotyki (najczęściej amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni. W leczeniu pierwszego wyboru odsetek eradykacji wynosi ok. 70% i wciąż maleje (dawniej wynosił 80%), głównie poprzez wzrastającą oporność bakterii H. pylori na standardowo stosowane leki (zwykle metronidazol lub klarytromycynę).

Jeśli leki, od których rozpoczęło się leczenie, nie są skuteczne, stosuje się tzw. leki drugiego wyboru, tj. sól bizmutu, IPP, tetracyklina (4 x dziennie) i metronidazol (3 x 500 mg). Leczenie trwa 10-14 dni. Jest to tzw. terapia poczwórna. Jednak w Polsce sole bizmutu są niedostępne, dlatego proponuje się schemat trójlekowy zawierający IPP, amoksycylinę lub tetracyklinę oraz metronidazol.

Eradykacji można również dokonać stosując odpowiednią dietę oraz zażywając napary ziołowe o silnym działaniu antybakteryjnym takie jak mieszanka ziołowa Candigo.