Kwiat rumianku to powszechnie znane i często spotykane zioło. Choć jest tak pospolite, ma właściwości lecznicze, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Dowiedz się więcej, a być może zadziała także na Twoje dolegliwości. Poznaj bliżej kwiat rumianku pospolitego!
Rumianek pospolity (łac. Matricaria recutita) to jednoroczne zioło, posiadające charakterystyczny, silny zapach. Jego łodyga osiąga zwykle od 15 do 60 cm, a na szczytach jej rozgałęzień, znajdują się koszyczki kwiatowe o średnicy od 1,5 do 2,5 cm. Płatki rumianku mają białą barwę i otaczają je żółte serce kwiatu. Rumianek występuje dziko na polach, łąkach oraz przydrożach.
To roślina światłolubna, typowo dzienna. Kwiat rumianku zawiera dużą ilość olejku eterycznego, który obfituje w związki o szerokich właściwościach leczniczych. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rodzime, polskie zioło. Przybyło do nas ze wschodniej części terenu Morza Śródziemnego.
Wiesz już, czym jest rumianek pospolity. Zastosowanie koszyczka poznasz w dalszej części artykułu.
Rumianek pospolity – zastosowanie lecznicze znanego zioła
To naprawdę niesamowite, ile dobrego może dać rumianek. Właściwości lecznicze tej rośliny wykorzystuje się m.in. aby pobudzić przemianę materii w skórze, przy skurczach oraz zapaleniach jelit czy żołądka, stanach zapalnych śluzówki, ranach, oparzeniach, alergiach i wielu innych dolegliwościach. Wiele osób stosuje kwiat rumianku na zapalenie spojówek, ponieważ składniki naparu wspomagają zatrzymanie wydzielania histaminy, działają antyseptycznie, ściągająco i łagodzą stan zapalny. Wystarczy zaparzyć rumianek, na oczy położyć nasączone kompresy i poczekać od kilku do kilkunastu minut.
To jednak nadal nie wszystkie sytuacje, w jakich przydatny może być rumianek pospolity. Na podrażnienia skóry pomogą parówki, okłady lub kompresy z naparu.
Czy warto stosować rumianek pospolity do pielęgnacji włosów i skóry twarzy?
Jeśli dbasz o zdrowe włosy, także docenisz rumianek. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Otóż ważne jest, że może być stosowany jedynie przez blondynki, bo ma silne właściwości rozjaśniające. Pojawia się on w składzie wielu kosmetyków, ponieważ uelastycznia włosy, nadaje im połysk, ułatwia układanie oraz zapobiega pojawieniu się łupieżu na przetłuszczającej się skórze głowy. Związki mineralne, które zawiera rumianek, wzmacniają cebulki włosowe, co ogranicza wypadanie włosów.
W przypadku problemów trądzikowych, możesz także zastosować rumianek na twarz. Najlepiej nasączyć naparem waciki i przemywać buzię dwa razy dziennie, by po pewnym czasie odczuć różnicę. Jego działanie przeciwzapalne i antybakteryjne pomoże w walce z niedoskonałościami oraz podrażnieniami, nawet wrażliwej skóry.
Rumianek pospolity – przeciwwskazania do stosowania
Zanim zaczniesz stosować jakieś zioło, miej zawsze na uwadze, że może ono wywołać reakcję alergiczną. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że rumianek pospolity zawiera chamazulen – składnik o właściwościach przeciwalergicznych. Kwiat rumianku może spowodować uczulenie u osób szczególnie wrażliwych.
Warto również sprawdzić, czy rumianek nie wchodzi w interakcje z jakimiś lekami, które przyjmujesz na co dzień. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, zanim zastosujesz rumianek na włosy, skórę czy dolegliwości wewnętrzne.
Rumianek pospolity to zioło o wszechstronnym działaniu. Wciąż trwają badania, by poznać kolejne, cudowne właściwości tego znanego wszystkim zioła, które już teraz pomaga na wiele schorzeń. Warto przekonać się samemu.