ENCYKLOPEDIA ZIÓŁ

Obecne w rumianku związki aktywne to m.in chamazulen i α-bisabolol, a także farnezen, mircen i kadinen. W roślinie znajdziemy również spiroeter, kumaryny, flawonoidy – pochodne apigeniny, luteoliny, kwercetyny i związki śluzowe.

Bisabolol i spiroeter, w mniejszym stopniu chamazulen obecne w olejku eterycznym wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Flawonoidy oraz kumaryny działają przeciwskurczowo, są pomocne przy wzdęciach, działają wiatropędnie i pomagają przywrócić prawidłową perystaltykę jelit. Pomagają przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, odbijaniu, zgadze, wzmożonej fermentacji w żołądku, stanach zapalnych i skurczowych jelit, utrudnionym odchodzeniu gazów.

Chamazulen i bisabolol działają hamująco na wzrost bakterii i grzybów.

 Związki azulenowe (rumiankowe) niwelują działanie toksyn wytwarzanych przez gronkowce i paciorkowce, a ponadto szybko zmniejszają lub całkowicie usuwają ból, swędzenie i pieczenie. Cholina, występująca w surowcu znacznej ilości, która ma działanie lipotropowe ( spomagające spalanie tkanki tłuszczowej) i przeciwzapalne.

Spiroeter hamuje wydzielanie histaminy (mediatora wyzwalającego reakcję alergiczną) oraz serotoniny i bradykininy (substancji wywołujących stany zapalne).

Związki śluzowe powlekają i osłaniają błony śluzowe, działają sciągająco i ochronnie.

***Treści zamieszczone na stronie Internetowej mają charakter informacyjny lub reklamowy i nie mogą być traktowane jako forma doradztwa, konsultacji czy rekomendacji oraz nie są poradnikiem samodzielnego leczenia, nie mogą zastępować też konsultacji lekarskiej bądź farmaceutycznej. Informacje na temat produktów zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *