Każdy, kto chociaż raz miał z nią do czynienia, wie jak pachnie i smakuje mięta. Właściwości tego aromatycznego zioła wykorzystywane są w leczeniu oraz kosmetyce. Poznaj je i dowiedz się, na co działa mięta!
Mięta – właściwości lecznicze
Mięta pieprzowa to zioło, które znają nawet dzieci. Warto dowiedzieć się, na co jest dobra mięta, by móc jak najlepiej wykorzystać jej właściwości. Już od wieków medycyna korzystała z liści oraz olejku miętowego, by ukoić bóle żołądka, poprawić trawienie czy zwalczyć kolkę jelitową. Dziś wiemy, że mięta ma udowodnione naukowo działanie rozkurczowe i obniżające napięcie mięśni gładkich. Odpowiada za to przede wszystkim zawarty w niej mentol. Zwiększa on również wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie, ułatwia trawienie
Mięta wspomaga także prawidłową pracę jelit i pomaga zapobiegać wzdęciom. Zdarza się, że picie mięty zalecane jest osobom z lekką niewydolnością wątroby. To jednak nie wszystko, co może dać organizmowi mięta. Właściwości zdrowotne tego ziela są dużo szersze, niż Ci się wydaje! Na co działa mięta dodatkowo?
Mięta – zastosowanie lecznicze nie tylko dla układu trawiennego
Mięta pieprzowa pomaga nie tylko w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Po napar z mięty, sięgnąć mogą także ci, którzy zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych albo zapaleniem śluzówki jamy ustnej. Pomocne wówczas będą inhalacje z olejku miętowego. Wystarczą zaledwie 3-4 krople wlane do gorącej wody, by olejek był wyczuwalny podczas wdychania. Dorośli przy przeziębieniu mogą też natrzeć nim klatkę piersiową lub nos.
Przy bólu głowy możesz również skorzystać z dobrodziejstw tego aromatycznego zioła. Mięta łagodzi dolegliwości migrenowe. Wetrzyj w skronie kilka kropel olejku miętowego, a od razu poczujesz ulgę. Maści chłodzące z mentolem można stosować miejscowo przy bólach mięśni. Masażyści sportowi często używają tego typu produktów przy masowaniu zakwasów lub urazów.
Mięta – właściwości wykorzystywane w kosmetyce
Ze względu na mentol, mięta używana jest w produkcji artykułów do pielęgnacji zębów i dziąseł – past, płynów do płukania jamy ustnej, nici dentystycznych czy proszków do czyszczenia zębów. Mentol skutecznie odświeża oddech, dlatego znajduje się praktycznie w każdym tego typu produkcie. Płyn do płukania ust oraz gardła można zrobić samemu – wystarczy przyrządzić napar i używać go po szczotkowaniu. Jeśli jednak problem z nieświeżym oddechem pochodzi z żołądka, lepsza będzie mięta do picia. Oczywiście, gdy nieprzyjemne objawy dokuczają Ci przez dłuższy czas, najlepiej skontaktuj się z lekarzem.
Masz problem z łupieżem? Tutaj również pomoże mięta. Działanie lecznicze olejku z mięty jest nieocenione. Dodaj parę kropelek do szamponu, a za jakiś czas, prawdopodobnie zauważysz różnicę. Jeśli chcesz natomiast przyspieszyć wzrost włosów, wcieraj olejek bezpośrednio w skórę głowy. Warto wiedzieć, że hydrolat z mięty pieprzowej stosuje się także do przemywania twarzy przy cerze z niedoskonałościami.
Jak przygotować i stosować napar z mięty?
Herbatę z mięty przygotujesz bardzo łatwo w swojej własnej kuchni. Zalej jedną łyżkę liści mięty jedną lub dwoma szklankami wrzątku, a następnie parz przez około 10 minut.
Po zaparzeniu przecedź przez sitko, aby pozbyć się liści. Przy problemach z żołądkiem lub braku apetytu, pij napar z mięty godzinę przed posiłkiem, a jeśli męczą Cię skurcze, wzdęcia czy bóle wątroby, pij napar po jedzeniu.
Z pewnością wiesz już teraz, na co działa mięta.To bardzo pożyteczne i pomocne zioło. Pamiętaj jednak, że może mieć również skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed użyciem skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.