ENCYKLOPEDIA ZIÓŁ ORGANIS

Głóg
Głóg (Crataegus) to rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Liście, owoce i kwiaty głogu są używane do wytwarzania leków oraz jako surowiec zielarski.

Głóg Przeciwskazania i zagrożenia:

Głóg jest bezpieczny dla większości dorosłych, gdy jest stosowany w zalecanych dawkach krótkoterminowych (do 16 tygodni). Nie wiadomo, czy głóg jest bezpieczny w przypadku długotrwałego stosowania.

U niektórych osób głóg może powodować nudności, rozstrój żołądka, zmęczenie, pocenie się, ból głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, krwawienia z nosa, bezsenność, pobudzenie i inne problemy.


Ciąża i karmienie piersią

Niewiele wiadomo na temat stosowania głogu podczas ciąży i karmienia piersią. Pozostań po bezpiecznej stronie i unikaj używania.

Choroby serca

Głóg może oddziaływać z wieloma lekami na receptę stosowanymi w leczeniu chorób serca. Jeśli masz chorobę serca, nie używaj głogu bez zalecenia swojego lekarza.

Operacje

Głóg może spowolnić krzepnięcie krwi i zwiększyć ryzyko krwawienia podczas i po zabiegu. Przestań używać głogu co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Głóg – ogólny opis

Głóg jest stosowany w chorobach serca i naczyń krwionośnych, takich jak zastoinowa niewydolność serca (CHF), ból w klatce piersiowej i nieregularne bicie serca. Jest także stosowany w leczeniu zarówno niskiego ciśnienia krwi, jak i wysokiego ciśnienia krwi, „stwardnienia tętnic” (miażdżycy tętnic) i wysokiego poziomu cholesterolu. Jak dotąd badania sugerują, że głóg może być skuteczny w leczeniu zastoinowej niewydolności serca, ale nie przeprowadzono wystarczających badań nad innymi zastosowaniami związanymi z sercem, aby wiedzieć, czy jest to dla nich skuteczne.

Niektórzy ludzie używają głogu na dolegliwości układu pokarmowego, takich jak niestrawność, biegunka i ból żołądka. Stosuje się go również w celu zmniejszenia lęku, jako środka uspokajającego, zwiększenia wydalania moczu i problemów menstruacyjnych.

Głóg jest również stosowany w leczeniu tasiemca i innych infekcji jelitowych.

Niektórzy stosują głóg na skórę w przypadku wrzodów, wrzodów i wrzodów. Preparaty z głogu stosuje się jako pranie na rany, swędzenie i odmrożenia.

Przed przyjęciem głogu porozmawiaj z lekarzem, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki. Ma poważne interakcje z kilkoma lekami na receptę.

Jak działa głóg?

Głóg może pomóc zwiększyć ilość krwi wypompowywanej z serca podczas skurczów, poszerzyć naczynia krwionośne i zwiększyć transmisję sygnałów nerwowych.

Głóg wydaje się również mieć działanie obniżające ciśnienie krwi, zgodnie z wczesnymi badaniami. Wydaje się, że powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych dalej od serca. Wydaje się, że efekt ten jest spowodowany składnikiem głogu zwanym proantocyjanidyną.

Badania sugerują, że głóg może obniżać poziom cholesterolu, lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub „zły cholesterol”) i trójglicerydów (tłuszcze we krwi). Wydaje się, że zmniejsza akumulację tłuszczów w wątrobie i aorcie (największej tętnicy w ciele, znajdującej się w pobliżu serca). Ekstrakt z owoców głogu może obniżać poziom cholesterolu, zwiększając wydalanie żółci, zmniejszając powstawanie cholesterolu i wzmacniając receptory LDL. Wydaje się również, że ma działanie przeciwutleniające.

Głóg – działanie i ciekawostki

Owoce głogu na niewydolność serca

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do innych narządów w organizmie. Głóg był szeroko badany u osób z niewydolnością serca, wykazując pozytywne wyniki. Badania opublikowane w Pharmacognosy Review sugerują, że owoce głogu znacznie poprawiają czynność serca. W rzeczywistości niska / nieistotna częstość występowania działań ubocznych doświadczanych przez pacjentów wskazuje, że głóg jest szczególnie przydatny w leczeniu niewydolności serca w stadium I i II.

Dziennik American Family Physician sugeruje, że głóg może zwiększyć zdolność osoby do ćwiczeń po niewydolności serca. Może również poprawić objawy zmęczenia i duszności. Według jednego z badań, ekstrakt z głogu (900 miligramów dziennie przez dwa miesiące) był tak samo skuteczny jak niskie dawki kaptoprylu. Kaptopril jest lekiem na receptę na serce, który poprawia objawy niewydolności serca.

Duże badania wykazały, że głóg był skuteczny w leczeniu 952 osób z niewydolnością serca, co sugeruje University of Maryland. W badaniu porównywano leczenie niewydolności serca z konwencjonalnymi lekami z samym głogiem, a także z przyjmowaniem głogu z lekami na receptę. Po dwóch latach uczestnicy przyjmujący suplementację głogu zmniejszyli objawy niewydolności serca. Kołatanie serca, problemy z oddychaniem i zmęczenie uległy znacznej poprawie podczas przyjmowania głogu samego lub z innymi lekami.

Niewydolność serca jest poważnym stanem i nigdy nie powinna być leczona głogiem. Przed przyjęciem głogu skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Angina

Głóg może pomóc zwalczać dusznicę bolesną, spowodowaną niskim przepływem krwi do serca. Badania opublikowane w The Indian Journal of Traditional Knowledge sugerują, że głóg rozszerza naczynia wieńcowe i poprawia przepływ krwi. Ponadto wzmacnia mięśnie serca i pomaga pozbyć się nadmiaru soli i wody.

Wysokie ciśnienie krwi

Owoce głogu mogą być również przydatne do kontrolowania ciśnienia krwi. Badanie pilotażowe z Uniwersytetu Readings w Wielkiej Brytanii miało na celu zbadanie potencjału hipotensyjnego wyciągu z głogu i magnezu. Uczestnikom przydzielono dzienne uzupełnienie albo 600 miligramów, 500 miligramów ekstraktu z głogu, połączenia obu lub placebo. W 10. tygodniu naukowcy odkryli zmniejszenie spoczynkowego rozkurczowego ciśnienia krwi u uczestników, którym przydzielono ekstrakt z głogu.

System odprnościowy

Oprócz antyoksydantów eliminujących niebezpieczne toksyny z organizmu, witamina C w owocach głogu również zwiększa aktywność białych krwinek, aby zwiększyć ogólny stan zdrowia!

Owoce głogu na niepokój

W wielu tradycyjnych lekach owoce głogu są wykorzystywane do pewnych warunków psychologicznych, w tym stresu, lęku, a nawet depresji. Podczas badania pilotażowego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, w którym oceniono głogu na nadciśnienie, zaobserwowano tendencję do zmniejszenia lęku u osób przyjmujących głóg w porównaniu z innymi grupami przyjmującymi placebo. Głóg może mieć wpływ na poziom hormonów, co wyjaśniałoby, dlaczego tak wiele kultur przeszłości uważało, że to lekarstwo „na złamane serce”.

Zdrowie przewodu pokarmowego

Wiele związków organicznych występujących w głogu oddziałuje z florą jelitową, aby poprawić trawienie. Dodatkowo błonnik w głogu poprawia proces trawienia, pomagając w zaparciach, wzdęciach i skurczach.

Infekcje jelitowe

Poza poprawą wchłaniania składników odżywczych i eliminacją zaparć sugeruje się również, że głóg może pomóc wyeliminować infekcje jelitowe, takie jak tasiemce.

Wysoki cholesterol

Badania pokazują, że głóg może obniżać poziom LDL („złego”) cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W ośmiotygodniowym badaniu w Australii pacjenci z nieprawidłowymi ilościami lipidów we krwi byli leczeni owocami głogu. Badanie wykazało, że owoce głogu jednocześnie zwiększają poziom cholesterolu HDL w surowicy i obniżają poziom cholesterolu LDL. W ten sposób głóg może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Zwiększa energię

Wiele badań stwierdza, że ​​głóg może rozszerzać naczynia wieńcowe, co pozwala na krążenie większej ilości krwi w organizmie. Oznacza to wyższy poziom energii lub czujności. Kiedy ciało jest odpowiednio natlenione, poprawia się zdolności poznawcze, wzrasta poziom energii i metabolizm może działać na optymalnym poziomie.

Właściwości przeciwutleniające

Owoce głogu zawierają aktywne związki o właściwościach przeciwutleniających. Przeciwutleniacze to substancje, które oczyszczają wolne rodniki, które zmieniają błony komórkowe, hamują DNA i powodują śmierć komórek. Wolne rodniki przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się i wielu innych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca. Przeciwutleniacze znajdujące się w głogu przeciwdziałają wolnym rodnikom i mogą zmniejszyć lub zapobiec niektórym szkodom, jakie powodują.

Produkty zawierające głóg: