ENCYKLOPEDIA zIÓŁ ORGANIS

Fiołek trójbarwny

Fiołek Trójbarwny (Viola tricolor) roślina jednoroczna lub dwuletnia, owadopylna, kwitnie od czerwca do września. Nasiona rozsiewane są przez mrówki. Należy do rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch.)

Fiołek Trójbarwny Przeciwskazania i zagrożenia:

Fiołek jest bezpieczny dla większości ludzi, gdy jest przyjmowany doustnie lub na skórę.


Ciąża i karmienie piersią

Niewiele wiadomo o korzystaniu z łatwości serca podczas ciąży i karmienia piersią.

Fiołek Trójbarwny – ciekawostki

Grypa

Fiołek jest ważnym dodatkiem do apteczki w okresie zimna i grypy. Syrop z kwiatów może złagodzić podrażnione i zaognione gardło. To także potężny środek limfatyczny, który może złagodzić przekrwienie i obrzęk węzłów chłonnych. Może być stosowany do suchego kaszlu i infekcji ucha.

Torbiele

Najbardziej znanym zastosowaniem Fiołka jest rozpuszczanie cyst, guzków i zwłóknienia tkanki piersi. Zielarze zalecają świeży okład z liści i kwiatów na nowotwory układu limfatycznego, piersi, płuc i skóry. Fiołka można stosować zewnętrznie z różnych powodów. Ropnie, trądzik, zapalenie stawów, drobne podrażnienia skóry, owrzodzenia i obrzęk gruczołów to tylko niektóre z możliwości.

Działanie przeciwzapalne

Fiołek łagodzi ból. Jest on stosowany zewnętrznie i wewnętrznie do bólu związanego z zapaleniem stawów i jest szczególnie wskazany w przypadku zapalenia stawów.

Serce

Fiołek zawiera składnik zwany rutyną. Rutyna wzmacnia naczynia włosowate, zapobiega agregacji płytek krwi i jest przeciwzapalna.

Produkty zawierające fiołek trójbarwny: