ENCYKLOPEDIA zIÓŁ ORGANIS

Melisa Lekarska

Melisa lekarska (łac. Melissa officynalis) to uprawiane wieloletnie zioło o zapachu cytryny. Przywędrowała do nas z krajów śródziemnomorskich, gdzie od czasów starożytnych jest wykorzystywana zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni.

Melisa Przeciwskazania i zagrożenia:

Ciąża i karmienie piersią: Niewiele wiadomo na temat stosowania melisy podczas ciąży i karmienia piersią. Lepiej unikać używania.

Niemowlęta i dzieci. Melisa jest bezpieczna, jeśli zostanie odpowiednio podana.

Cukrzyca. Melisa może obniżyć poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Uważaj na objawy niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) i dokładnie kontroluj poziom cukru we krwi, jeśli masz cukrzycę i stosuj melisę.

Zabiegi chirurgiczne: melisa może powodować zbyt dużą senność w połączeniu z lekami stosowanymi w trakcie i po zabiegu. Przestań używać melisy co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Choroba tarczycy: nie używaj melisy. Istnieje obawa, że melisa może zmienić czynność tarczycy, obniżyć poziom hormonów tarczycy i zakłócić terapię zastępczą hormonami tarczycy.

Melisa podawana doustnie może powodować pewne działania niepożądane, w tym zwiększony apetyt, nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy i świszczący oddech.

Melisa nałożona na skórę może powodować podrażnienie skóry i nasilenie objawów opryszczki.

Działanie – ciekawostki

Stany Lękowe
Melisa może być stosowana w celu zmniejszenia lęku, zgodnie z małym badaniem opublikowanym w 2014 roku w Nutrients. Naukowcy dali uczestnikom napoje lub jogurt zawierający melisę (słodzoną naturalnymi lub sztucznymi słodzikami) lub placebo. Napój zawierający 0,3 grama melisy słodzonej słodzikiem owocowym był związany z niższym lękiem i poprawioną pamięcią roboczą, bez pogorszenia sprawności psychomotorycznej.

Wcześniejsze badania sugerują, że związek w melisy (kwas rozmarynowy) może mieć działanie przeciwlękowe, zwiększając dostępność GABA (chemicznego sygnału) w mózgu.

Stres

Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie pojedynczej dawki melisy zwiększa spokój i czujność u dorosłych podczas testu wysiłkowego. Inne wczesne badania pokazują, że dodanie melisy do jedzenia lub napoju zmniejsza niepokój i poprawia pamięć i czujność podczas testów psychicznych. Ponadto melisa wydaje się zmniejszać niepokój u dzieci podczas badań dentystycznych. Biorąc melisę wraz z kozłem lekarskim w niskiej dawce wydaje się zmniejszać niepokój podczas testów wysiłkowych. Jednak zastosowanie kombinacji w wyższej dawce wydaje się pogarszać lęk wywołany stresem.

Demencja

Niektóre badania pokazują, że codzienne przyjmowanie melisy przez usta przez 4 miesiące zmniejsza pobudzenie i poprawia objawy łagodnej do umiarkowanej choroby Alzheimera. Również wczesne badania pokazują, że stosowanie balsamu zawierającego olejki melisy na twarz i dłonie osób z demencją zmniejsza pobudzenie. Jednak inne wczesne badania nie przyniosły żadnych korzyści.

Bezsenność
Melisa może mieć pewien wpływ na sen w połączeniu z kozłka lekarskiego. Na przykład badanie opublikowane w Complementary Therapies in Clinical Practice sugeruje, że melisa w połączeniu z walerianą może poprawić jakość snu podczas menopauzy. W badaniu 100 kobiet w wieku od 50 do 60 lat z zaburzeniami snu otrzymało kombinację waleriany / melisy lub placebo. Naukowcy zaobserwowali, że suplement melisy / waleriany wydaje się mieć korzystny wpływ na zmniejszenie objawów zaburzeń snu.

Opryszczka
Wykazano, że posiada właściwości przeciwwirusowe, wyciąg z melisy wykazuje działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowi opryszczki zwykłej w badaniach laboratoryjnych. Na przykład badanie opublikowane w badaniu Phytotherapy Research wykazało, że ekstrakt z melisy hamował przenikanie wirusa opryszczki zwykłej typu 1 (wirusa wywołującego opryszczkę) do komórek.

Melisa jest zazwyczaj stosowana miejscowo w postaci oleju, maści, kremu, maści lub balsamu do ust w przypadku opryszczki.

Kołatanie serca
Według badań opublikowanych w Journal of Ethnopharmacology w 2015 r. Melisa może przyczynić się do zmniejszenia częstości łagodnych kołatań serca. W badaniu osoby z łagodnymi kołataniami serca przyjmowały ekstrakt melisy officinalis lub placebo dwa razy dziennie przez 14 dni.

Pod koniec dwutygodniowego okresu stwierdzono, że ekstrakt melisy zmniejsza częstość epizodów kołatania serca i liczbę osób z objawami lęku w porównaniu z placebo.

Choroba Alzheimera
Wstępne badania sugerują, że ekstrakt z melisy może hamować cholinoesterazę (ten sam mechanizm, co leki stosowane w łagodnej do umiarkowanej chorobie Alzheimera), a także zmniejszać uszkodzenia beta-amyloidu (białka, które tworzy się tworząc płytki).

Chociaż brakuje badań klinicznych, dostępne badania obejmują badanie opublikowane w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry. Uczestnicy z łagodną do umiarkowanej chorobą Alzheimera przyjmowali melisę lub placebo codziennie przez cztery miesiące.

Pod koniec okresu leczenia ekstrakt z melisy przyniósł lepsze wyniki w zakresie funkcji poznawczych. Ponadto stwierdzono, że mieszanie jest mniej powszechne w grupie melisy.

Aromaterapia o zapachu olejku eterycznego melisy może jednak nie być lepsza niż placebo w ograniczaniu pobudzenia w chorobie Alzheimera, wynika z badań opublikowanych w demencji i geriatrycznych zaburzeniach poznawczych. Przeprowadzone w trzech ośrodkach psychiatrii geriatrycznej w Anglii uczestnicy mieli prawdopodobną lub możliwą chorobę Alzheimera i pobudzenie.

Po miesiącu i trzech miesiącach nie było istotnych różnic między aromaterapią, donepezilem (lekiem stosowanym w leczeniu łagodnej do umiarkowanej demencji Alzheimera) lub placebo.

Właściwości melisy

  • uspokaja, koi nerwy,
  • działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • reguluje pracę wątroby,
  • pobudza wydzielanie soków trawiennych,
  • wzmacnia i rozkurcza.

Napar z melisy – zastosowanie

Nie tylko napar, ale też wino z liści melisy może mieć pozytywny wpływ na organizm. Melisa może pomóc, gdy występują:

  • niepokój, pobudzenie, napięcie nerwowe,
  • zaburzenia rytmu serca
  • nerwica,
  • bezsenność,
  • zaburzenie trawienia ,
  • bóle głowy,
  • przeziębienie,
  • grypa.

Melisa – właściwości przeciwutleniające

Różne badania wykazały, że Melissa officinalis L ma wysoką aktywność przeciwutleniającą dzięki swoim związkom chemicznym, w tym dużej ilości flawonoidów, kwasu rozmarynowego, kwasu galusowego, zawartości fenoli. Melisa jest więc stosowana w leczeniu chorób związanych ze stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami, reaktywnymi formami tlenu – RFT) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie
[Melissa officinalis L: A Review study with an antioxidant prospective. Miraj S., Rafieian-Kopaei, Kiani S., 2017]. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym melisa redukuje przyczyny powstania miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zawałów, nowotworów.

Melisa – zastosowanie w kosmetykach

Melisa jest łagodnym ziołem, dlatego dodawana jest do wielu kosmetyków przeciwalergicznych. Likwiduje zaczerwienia i ból spowodowany ukąszeniami przez komara. Melisa pomaga przy bólach reumatycznych, dlatego bywa dodawana jako substancja czynna do różnych maści. Od lat melisę stosuje się przy leczeniu opryszki wargowej, ponieważ przyspiesza proces gojenia. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Olej melisowy stosuje się do aromaterapii i masażu.

Melisa – związki aktywne

Melisa zawiera liczne olejki eteryczne, garbniki, żywice, kwasy organiczne, witaminę E i beta karoteny. Z liści melisy tworzy się olej melisowy. W liściach melisy znajduje się olejek eteryczny, którego składniki (m.in. cytral i cytronelal) obniżają próg wrażliwości układu nerwowego, rozkurczają mięśnie gładkie jelit (zwłaszcza jelita grubego), a także działają przeciwbakteryjnie. Właściwości przeciwbakteryjne mają też zawarte w roślinie garbniki (taniny). Zioło to zawiera także: fenolokwasy(m.in. kawowy), wykazujące działanie przeciwzapalne; śluzy (osłaniające błony śluzowe górnych dróg oddechowych); flawonoidy (działające m.in. antyoksydacyjnie), żywice i witaminę C.

Melissa officinalis zawiera również: kwercytrynę i ramno-trytrinę, glukozydy, apigenina, kemferol, kwercetynę, luteolinę, kwasy fenolowe i garbniki; kwas rozmarynowy i związany glikozydowo kwas kawowy i chlorogenowy; oraz triterpeny, kwasy ursolowe i oleanolowe Roślina ta została wykorzystana w wielu praktycznych zastosowaniach w naukach medycznych. Ekstrakt z M. officinalis hamuje syntezę białek i wykazuje działanie przeciwwirusowe przeciwko HSV-1 Herpes simplex viruses [Development of New Antiherpetic Drugs Based on Plant Compounds Adil M. Allahverdiyev, Olga Nehir Oztel 2013].
Właściwości melisy

[ux_products ids=”213666″]