Zdrowy sen jest niezwykle istotny dla organizmu człowieka. Jego długotrwały brak może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, ponieważ nic nie jest w stanie zastąpić sennej regeneracji. Dowiedz się, jak poprawić jakość snu, a w efekcie jak lepiej spać i codziennie wstawać wypoczętym!

Problemy z zasypianiem – dlaczego sen jest tak ważny?

Gdy człowiek często jest niewyspany, wpływa to nie tylko na jego nastrój czy efektywność działania, ale przede wszystkim na zdrowie. To właśnie podczas snu, ciało oraz mózg najlepiej się regenerują. Sen nocny jest momentem pozbywania się toksyn z organizmu. Badania wykazały, że po całej nocy, w sypialni znajduje się około 2 kg dwutlenku węgla i to tylko od jednej osoby! Dlatego tak istotne jest, by w przypadku problemów, wiedzieć jak poprawić jakość snu, żeby znów cieszyć się spokojnymi nocami.

Pamiętaj, że nie ma możliwości „nadrobienia” snu. Rady typu „wyśpij się na zapas, bo potem długo nie pośpisz” nie są wiele warte, ponieważ bez względu na to, ile człowiek spał poprzedniej nocy, jego organizm i tak będzie się domagał snu, aby w pełni się zregenerować.

Jak poprawić jakość snu? Zacznij od sypialni!

Jeśli do tej pory myślałeś, że dla dobrego snu nie ma znaczenia wystrój, temperatura czy ciemność panująca w sypialni, byłeś w wielkim błędzie. Zasypianie przy muzyce, świetle czy nawet włączonym komputerze lub z telefonem przy głowie to czynniki, które mogą powodować niespokojny sen dorosłego oraz dziecka.

Zatem jak poprawić jakość snu? Zwróć uwagę na atmosferę sypialni – ważne jest, by była ona miejscem relaksu i odpoczynku. Nie powinny znajdować się w niej: komputer, telewizor czy sprzęt grający. Ściany, meble i wystrój staraj się utrzymać w stonowanych kolorach, np. w odcieniach szarości czy beżu. Zadbaj o odpowiednią temperaturę – lepiej, żeby było nieco chłodniej niż za gorąco.

Dla dobrego snu w pomieszczeniu powinno być 18°C. Okna zaciemnij, najlepiej za pomocą rolet, aby uliczne światło nie wpadało do sypialni. Dobierz także do łóżka właściwy materac, na którym będzie Ci wygodnie i który nie odkształci się zbyt szybko.

Czego unikać, by dobrze spać – sposoby na lepszy sen

Jeżeli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z bezsennością, popołudniem unikaj kawy. Specjaliści zalecają, by nie pić kawy po godzinie 16, jeśli masz problemy ze snem. Podobnie z drzemkami – przy kłopotach ze spaniem w nocy, powinno się ich unikać. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, ograniczyć do 45 minut dziennie.

Nie jedz wysokokalorycznych produktów przed snem. Lekkostrawną kolację zjedz 2-3 godziny wcześniej, aby pozwolić organizmowi w nocy się regenerować, nie zaś męczyć trawieniem.

Staraj się też unikać wahań godzin zasypiania i pobudki – zachowaj rutynę i kładź się oraz wstawaj o podobnych porach. Takie sposoby na dobry sen pomogą Ci lepiej wypoczywać.

Wspomóż organizm – zioła ułatwiające zasypianie

Dbając o higienę snu, możesz jednocześnie wspomóc organizm naturalnymi naparami, ale jeśli już pić zioła, to konkretnie co? Na lepszy sen polecana jest m.in. melisa, szyszki chmielu, mięta pieprzowa czy dziurawiec. Jeżeli nie jesteś uczulony na te i inne zioła na sen, możesz zaopatrzyć się w mieszankę ziołową, która zawiera każde z nich. Mają one działanie uspokajające, wyciszające i ułatwiające zasypianie. Niektórym pomagają od pierwszego użycia, innym dopiero po jakimś czasie. Na pewno warto spróbować naturalnie wspomóc swój sen i tym samym poprawić swoją jakość życia.

Już dziś zadbaj o higienę snu i pozwól swojemu ciału oraz umysłowi w pełni się zregenerować. Dobry, efektywny sen, to Twoje zdrowie i pozytywny nastrój każdego dnia!