Leczenie nadciśnienia przebiega naprawdę różnie – wybór terapii uzależniony jest m.in. od tego, jak bardzo podwyższone ciśnienie ma pacjent. Ważne jest także to, ile ma lat i czy występuje u niego tzw. ryzyko sercowo-naczyniowe. Podstawową rolę w terapii nadciśnienia odgrywają zmiany stylu życia i farmakoterapia. Na pytanie, czym obniżyć ciśnienie odpowiedzieć można także, że wykorzystując zioła na nadciśnienie oraz domowe sposoby na nadciśnienie.

Ze względu na to, że nadciśnienie tętnicze może zwiększać ryzyko groźnych schorzeń – takich jak np. zawał serca czy udar mózgu – osoby, które na nie chorują, wymagają leczenia. Może ono polegać na stosowaniu leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie tętnicze krwi), ale nie tylko. Gdy wartości ciśnienia tętniczego u pacjenta są tylko w niewielkim stopniu podwyższone, możliwe jest doprowadzenie do normalizacji ciśnienia tętniczego poprzez zastosowanie kilku, drobnych tak naprawdę, modyfikacji stylu życia.

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia: dieta i aktywność fizyczna

Jednym z aspektów, które wymieniane są przy omawianiu, czym obniżyć ciśnienie, jest właściwa dieta. Osobom z podwyższonym ciśnieniem tętniczym poleca się zwykle tzw. dietę śródziemnomorską. W jej skład wchodzą duże ilości warzyw, przez co i duże ilości antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Pacjenci z nadciśnieniem powinni zwracać również uwagę na to, ile soli znajduje się na ich talerzach. Nadmiar soli w diecie sprzyja wzrostowi wartości ciśnienia tętniczego krwi, dlatego też osobom, które chorują na nadciśnienie tętnicze, zalecane jest ograniczenie spożycia soli kuchennej do maksymalnie 5-6 g na dobę.

Kiedy ktoś analizuje, jak obniżyć ciśnienie krwi, to poza dietą wspomina się mu również i o aktywności fizycznej. Nie bez powodu – regularny ruch doskonale wpływa na wartość naszego ciśnienia. Korzystne są przeróżne aktywności – zarówno pływanie, jak i bieganie czy jazda na rowerze – ważne przede wszystkim jest jednak to, aby były one podejmowane regularnie (najlepiej, gdy wysiłek, trwający 30-45 minut, podejmowany jest codziennie).

Kobieta ze słuchawkami w uszach

Co obniża ciśnienie krwi? Pożegnanie z używkami!

Pacjent, u którego stwierdzone zostanie nadciśnienie, zwykle pytany jest o to, czy korzysta on z jakichś używek. Powodem zadawania takiego pytania jest to, że domowe sposoby na obniżenie ciśnienia obejmują również i rezygnację z palenia papierosów czy ograniczenie spożycia alkoholu. Ilości spożywanego etanolu, których nie powinni przekraczać chorujący na nadciśnienie tętnicze, wynoszą 20-30 g na dobę u mężczyzn oraz 10-20 g na dobę u kobiet.

Jak obniżyć ciśnienie krwi – zioła, które mogą pomóc

Pomóc w obniżeniu ciśnienia tętniczego mogą pacjentom – szczególnie tym, których interesują domowe sposoby na nadciśnienie – również i zioła na nadciśnienie. Wyróżnia się kilka różnych ziół, które szczególnie korzystnie wpływają na wartość ciśnienia. Należą do nich np. kwiat głogu (który dodatkowo może wspomagać krążenie), szyszki chmielu (mające także działanie uspokajające) czy jemioła (stosowana również przy menopauzie i problemach z miesiączkowaniem) oraz preparaty zawierające lipę.

Zioła na nadciśnienie, ale i modyfikacja diety

Poza ziołami na nadciśnienie, pacjentom zasugerować można też wprowadzenie do diety pewnych konkretnych pokarmów. Produktem, który jest szczególnie korzystny dla chorujących na nadciśnienie tętnicze, jest chociażby czosnek. Jego regularne spożywanie nie tylko może wspomagać normalizację ciśnienia tętniczego krwi – poza tym działaniem, spożywanie czosnku może prowadzić również do zmniejszenia ryzyka czy to zawału serca, czy też udaru mózgu.

Jak widać, istnieją naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia. Dieta, aktywność fizyczna czy zioła mogą pomóc, jednak przy nadciśnieniu tętniczym najistotniejsze jest leczenie pod opieką specjalisty. Pamiętaj żeby regularnie się badać, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, konsultować się z lekarzem.