Niektóre schorzenia można wyleczyć przy użyciu naturalnych środków takich jak chociażby zioła. Dotyczy to w szczególności chorób, których przebieg jest jeszcze łagodny. Należy do nich również przerost prostaty. Czym odznacza się ta przypadłość i jakie naturalne metody pomogą się z nią uporać?

Czym jest prostata?

Prostata to jeden z gruczołów w ciele mężczyzny, nazywany gruczołem sterczowym lub po prostu sterczem, który pełni szereg istotnych funkcji w układzie moczowo-płciowym. Prostata znajduje się obok pęcherza moczowego, w bezpośredniej odległości od ściany odbytu. Odpowiada przede wszystkim za oddawanie moczu. Do tego uczestniczy w produkcji płynu, w którym znajdują się składniki odżywcze kluczowe dla przetrwania plemników w ciele kobiety. Prostata warunkuje również ejakulację. Z tych wszystkich względów problemy z działaniem tego gruczołu powodują u mężczyzny dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Schorzenia prostaty

Przyjęło się jednak używać słowa „prostata” na określenie schorzenia tego gruczołu. Do jednych z najczęstszych dolegliwości należy przerost prostaty. W takim przypadku gruczoł uciska cewkę moczową, przez co mężczyzna nie może swobodnie oddawać moczu. O wiele groźniejszą patologią, która w najgorszym przypadku kończy się śmiercią chorego, jest rak prostaty. Stanowi on jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów wśród panów. To podstępne schorzenie, jako że przez długi czas może rozwijać się bez jakichkolwiek symptomów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne oraz regularne wizyty u urologa zwłaszcza w wieku średnim.

Łagodny przerost prostaty – czym się objawia?

Ten problem może dotyczyć nawet połowy mężczyzn, którzy przekroczyli 50. rok życia. Przerost prostaty w formie łagodnej sprawia, że dana osoba musi korzystać z toalety znacznie częściej niż dotychczas. Charakterystycznym symptomem jest niemożność oddania moczu pomimo usilnej potrzeby. Może dochodzić również do samoistnego wyciekania płynu z cewki. Nadmierne powiększenie się tego gruczołu może również wywoływać nieprzyjemne uczucia w trakcie stosunku seksualnego.

Leczenie przerostu prostaty

Po otrzymaniu diagnozy należy zacząć działać jak najszybciej. Brak leczenia skutkuje bowiem zamknięciem światła przewodu moczowego, co powoduje silny ból i zmusza do rozpoczęcia cewnikowania. Sposób leczenia zależy od tego fazy schorzenia. W początkowym etapie, kiedy ma ona jeszcze łagodną postać, można stosować leczenie farmakologiczne wzmocnione przyjmowaniem odpowiednich ziół. W przypadku zaawansowanego schorzenia często jedyną możliwością pozostaje usunięcie prostaty w wyniku prostatektomii. Może ona mieć postać częściową lub całkowitą, jeśli tylko specjalista wykryje komórki nowotworu w postaci złośliwej.

Najlepsze zioła na prostatę

W walce z przerostem tego gruczołu warto postawić na moc naturalnych preparatów. Działają one łagodniej, ale są bezpieczniejsze w stosowaniu. Do najbardziej polecanych należą:

  • pokrzywa – działa przeciwzapalnie i moczopędnie, do tego sprzyja oczyszczeniu organizmu,
  • wierzbownica – prawdziwe bogactwo antyoksydantów, które przeciwdziałają wolnym rodnikom, czyli elementom odpowiedzialnym za występowanie nowotworów,
  • nawłoć – łagodzi ból przy oddawaniu moczu, a także wspiera leczenie infekcji,
  • owoc palmy sabal – mało znane, ale niezwykle pomocne ziele, które zmniejsza ryzyko wystąpienia przerostu prostaty.

Oprócz tego warto wspomnieć o specjalnych mieszankach zielarskich, które łączą w sobie kilka, a nawet kilkanaście ziół przydatnych w leczeniu danego schorzenia. Do takich produktów należy na przykład mieszanka ziół na prostatę Prostamo, która oprócz wymienionych wyżej składników, zawiera również liście brzozy, rumianek oraz znamię kukurydzy. Zaleca się stosować go regularnie przez co najmniej dwa miesiące. Te zioła pomagają nie tylko łagodzić objawy przerostu prostaty, ale również przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Mają działanie wysoce oczyszczające, dlatego poleca się je osobom, które przechodzą przez okres detoksu organizmu. Można je stosować również w ramach profilaktyki powiększenia się tego gruczołu.

Inne zalecenia chroniące przed przerostem prostaty

Żeby zabezpieczyć się przed tym schorzeniem, warto zadbać o swoją dietę i tryb życia. Do najbardziej polecanych produktów spożywczych, jakie powinno się regularnie spożywać, należą:

  • pomidory – zawierają duże ilości likopenu, czyli naturalnego antyoksydantu, który chroni organizm przed chorobami nowotworowymi;
  • pestki dyni – to prawdziwe bogactwo cynku, który bardzo korzystnie wpływa na męskość, a także źródło białka, magnezu i nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • śliwka afrykańska – badania wykazały, że wykazuje właściwości hamujące przerost prostaty.

Obniżeniu ryzyka powiększenia się prostaty sprzyja również redukcja ilości spożywanego cholesterolu. Dlatego poleca się ograniczenie produktów odzwierzęcych i tłuszczów trans w diecie. Poza tym warto zdecydować się na codzienne uprawianie aktywności fizycznej, rzucenie palenia oraz powstrzymanie się od nadmiernego spożywania alkoholu.