Korzeń cykorii ma łagodne działanie przeczyszczające, zwiększa żółć z woreczka żółciowego i zmniejsza obrzęk. Cykoria jest bogatym źródłem beta-karotenu.

Cykoria Przeciwskazania i zagrożenia:

Cykoria jest bezpieczna dla większości dorosłych, gdy jest spożywana w ilościach zawartych w żywności.

Przyjmowanie cykorii doustnie może powodować niewielkie skutki uboczne, w tym gazy, wzdęcia, bóle brzucha i odbijanie.

Niewiele wiadomo o bezpieczeństwie stosowania cykorii do innych celów. Niektóre raporty pokazują, że obchodzenie się z roślinami cykorii może powodować podrażnienie skóry. Wdychanie proszku z suszonych korzeni cykorii może powodować astmę.

Ciąża i karmienie piersią:

przyjmowanie cykorii doustnie w dużych ilościach jest niebezpieczne podczas ciąży. Cykoria może rozpocząć miesiączkę i spowodować poronienie.

Niewiele wiadomo o bezpieczeństwie stosowania cykorii podczas karmienia piersią. 

Alergia na cykorię

jeśli jesteś uczulony na cykorię, nie bierz jej doustnie ani nie obchodź się z nią.

Alergia na ambrozję i rośliny pokrewne

Cykoria może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych na rodzinę Asteraceae / Compositae. Członkowie tej rodziny to ambrozja, chryzantemy, nagietki, stokrotki i wiele innych. Jeśli masz alergię, przed wzięciem cykorii sprawdź u swojego lekarza.

Cukrzyca

Cykoria może obniżać poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Uważaj na objawy niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) i uważnie kontroluj poziom cukru we krwi, jeśli masz cukrzycę i stosuj cykorię w ilościach większych niż ilości normalnie występujące w żywności.

Kamienie żółciowe

Cykoria może stymulować produkcję żółci. To może być problem dla ludzi z kamieniami żółciowymi. Nie używaj cykorii bez nadzoru medycznego, jeśli masz kamienie żółciowe.

Operacje

Cykoria może obniżyć poziom cukru we krwi i może wpływać na kontrolę cukru we krwi podczas i po operacji. Przestań brać cykorię jako lek co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Cykoria Podróżnik – Zastosowanie

Trawienie

Cykoria jest niezwykle korzystna dla poprawy różnych funkcji układu pokarmowego. Inulina występująca znacznie w cykorii jest silnym probiotykiem. Probiotyki są w rzeczywistości organizacją bakterii, które w rzeczywistości przynoszą korzyści gospodarzowi, a nie chorobom, z czym powszechnie kojarzą się bakterie. Cykoria pomaga zwalczać szereg problemów trawiennych i jelitowych, takich jak niestrawność, zgaga, choroba refluksowa, ponieważ energicznie zmniejsza kwasowość układów organizmu.

Zdrowie nerek

Wyciąg z korzenia cykorii jest często stosowany jako środek moczopędny, który zwiększa ilość oddawanego moczu. Stała i zdrowa częstotliwość oddawania moczu może pomóc w usuwaniu szkodliwych toksyn, które organizm przechowuje w wątrobie i nerkach, i unikaniu niebezpiecznych warunków, które mogą wystąpić, gdy toksyny mogą pozostawać w organizmie. Również regularne oddawanie moczu może usunąć dodatkowy ciężar wody, a nawet zmniejszyć tłuszcz, ponieważ 4% moczu jest zwykle złogami tłuszczu, które w przeciwnym razie byłyby przechowywane gdzieś indziej w organizmie.

Choroby serca

Inulina obecna w cykorii nie tylko przynosi korzyści układowi pokarmowemu, ale także zmniejsza poziom „złego” cholesterolu w organizmie. Ten cholesterol LDL jest jedną z głównych przyczyn miażdżycy, a także wysokiego ciśnienia krwi, ponieważ blokuje ona przepływ krwi, gdy wiąże się z tętnicami i żyłami. Może również spowodować możliwość zawału serca i udaru mózgu. Co ciekawe, droga chemiczna, w której funkcjonuje inulina w celu zmniejszenia obecności cholesterolu LDL, jest rzadko aktywna, chyba że osoba spożywa wysoki poziom węglowodanów, więc ta korzyść ma nieco mniejszy zakres oddziaływania. Jednak obecnie prowadzone są dalsze badania nad tym, w jaki sposób cykoria może pomóc zdrowiu serca na inne sposoby.

Cykoria jest również bogata w fenole roślinne, które zostały szeroko obliczone jako środki przeciwzakrzepowe i przeciwarytmiczne. Są uważane za przeciwutleniacze, a badania wykazały, że kawa na bazie cykorii, a nie zwykła kawa, może znacznie poprawić równowagę krwi i osocza w organizmie, co zmniejsza szanse na choroby sercowo-naczyniowe.

Zmniejszenie bólu stawów

Cykoria jest jedną z tradycyjnie stosowanych metod leczenia zapalenia stawów, a badania wykazały, że cykoria ma istotne właściwości przeciwzapalne, dlatego działa na rzecz zmniejszenia bólu w warunkach takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. W badaniu naukowym 70% osób, które otrzymały leczenie cykorii, odnotowało zauważalny postęp w bólu związanym z ich stanem zwyrodnieniowym stawów. Cykoria może być również stosowana jako ogólny środek przeciwzapalny na bóle mięśni, bóle i bolesność stawów z tego samego powodu.

Zaparcia

Zaparcie jest jednym z głównych problemów, które dotykają coraz więcej ludzi na całym świecie. Inulina znajdująca się w cykorii odgrywa ważną rolę, ponieważ jest to naturalne włókno, które pomaga przezwyciężyć zaparcia. Włókno pomaga zwiększać ruchy jelit, pobudzać ruchy perystaltyczne i wydzielanie soków żołądkowych. Przede wszystkim oznacza to, że trawienie jako całość ulega poprawie, a zaparcia są znacznie zmniejszone. Utrzymując gładki i regulowany proces trawienia, ludzie mogą zmniejszyć szanse wystąpienia wielu chorób i chorób przewodu pokarmowego, w tym raka żołądka i jelita grubego!

Lęk i stres

Cykoria ma właściwości uspokajające, które mogą zmniejszyć niepokój i uspokoić umysł, zmniejszając w ten sposób stres i niebezpieczne skutki, jakie może mieć na ciało. Ekstrakt z korzenia cykorii może być stosowany jako środek wspomagający sen ze względu na jego uspokajającą jakość i jest znacznie zdrowszy niż wiele środków nasennych na rynku konwencjonalnym. Łagodzenie stresu i niepokoju może również pomóc zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych, chorób serca, bezsenności, braku równowagi hormonalnej i przedwczesnego starzenia się.

Zapobieganie nowotworom

Ekstrakt z cykorii był związany ze spadkiem wzrostu guza w różnych badaniach nad rakiem, chociaż badania nadal trwają w zakresie dokładnego mechanizmu zapobiegania. Wcześniejsze badania wskazują, że jest to spowodowane obecnością fruktanów w cykorii, które mają właściwości przeciwnowotworowe i właściwości przeciwutleniające. Polifenole i związki fitochemiczne w cykorii mają pozytywny wpływ na unikanie nowotworów różnego typu, takich jak rak piersi i rak jelita grubego.

Utrata masy ciała

Cykoria jest dobrym źródłem oligofruktozy, a sama inulina jest formą naturalnego błonnika pokarmowego, a to pomaga w zarządzaniu wagą i próbami odchudzania. Obie te metody pomagają w regulacji greliny, która jest aminokwasem związanym głównie z uczuciem głodu i zachowań związanych z poszukiwaniem pożywienia. Zmniejszając ilość hormonu greliny, cykoria pomaga zmniejszyć ryzyko przejadania się i sprzyja sytości lub uczuciu sytości. Może to pomóc w wysiłkach związanych z utratą wagi!

Produkty zawierające cykorię: