To znane gorzkie ziele, nazywane panieńskim, stosowane było od stuleci w medycynie ludowej. Jest to pospolita bylina, którą można spotkać w różnych stronach świata. W Polsce okres jej kwitnienia przypada w drugiej połowie kwietnia – właśnie wtedy zbiera się piołun. Właściwości lecznicze tzw. psiej ruty, bo tak też zwykło się mówić o piołunie, znały już nasze prababki. Stosowały to ziele między innymi na dolegliwości pokarmowe czy przypadłości typowo kobiece.

Poznaj piołun, właściwości lecznicze i zdrowotne panieńskiego ziela

Psia ruta charakteryzuje się bardzo szerokim wachlarzem dobroczynnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim działa rozkurczowo, bakteriobójczo, przeciwzapalnie i pobudza wydzielanie żółci. Wspomaga też walkę z pasożytami w ciele człowieka.

Piołun (herba absinthii) nazywany jest zielem panieńskim, ponieważ może pomóc w uregulowaniu cykli miesiączkowych. Najbardziej jednak jest znany z korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Napar lub nalewka z piołunu polecane są przy niestrawności, wzdęciach czy problemach z wątrobą. Można też je pić, aby szybko zlikwidować zgagę. To niezwykłe ziele przyspiesza także przemianę materii, a jego goryczkowy smak pobudza apetyt.

W przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego, z pomocą również może przyjść piołun. Właściwości lecznicze w tym wypadku związane będą z mocą oczyszczania organizmu z toksyn. Przyda się więc także w walce z opryszczką. Nasi przodkowie wiedzieli, że warto docenić piołun. Zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń znajduje on już od wieków.

 

 

W jakiej formie najlepiej spożywać piołun? Zastosowanie lecznicze wermutu

Najlepszą formą przyjmowania psiej ruty będzie napar lub odwar. Wystarczy wsypać łyżeczkę ziela do szklanki, zalać wrzątkiem i parzyć 20–30 minut. Po odcedzeniu pić maksymalnie łyżeczkę – trzy razy dziennie. W celach prozdrowotnych właśnie w taki sposób powinniśmy przyjmować piołun. Działanie da się odczuć już po niedługim czasie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w leczeniu zewnętrznym, ugotuj piołun. Działanie lecznicze będzie mocniejsze, kiedy przygotujesz odwar w proporcji: jedna szklanka wody na dwie łyżeczki ziela. Po doprowadzeniu do wrzenia, należy gotować jeszcze przez pięć minut, po czym wystudzić i stosować w formie kompresów lub do przecierania skóry. Szczególnie w tej drugiej formie warto wykorzystać piołun. Właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące wermutu znajdą zastosowanie np. przy odkażaniu ran.

Absynt, zielona wróżka i piołun – zastosowanie w przemyśle alkoholowym

Także do wytwarzania alkoholu używa się liści oraz kwiatów psiej ruty. Absynt to wysokoprocentowy trunek, początkowo stworzony właśnie jako lek, do którego produkcji wykorzystywano piołun. Właściwości zdrowotne przy dłuższym stosowaniu lepiej jednak czerpać z naparu. I wcale nie chodzi o to, o czym mówiono już na początku XX wieku – jakoby po spożyciu absyntu miały pojawiać się halucynacje, tzw. zielona wróżka. Uznano je za szkodliwe i zakazano produkcji i sprzedaży trunku.

Po pewnym czasie okazało się jednak, że takie myślenie jest błędne, a problemy w organizmie pojawiały się nie za sprawą samego piołunu, a braku umiaru w spożyciu absyntu pochodzącego często z nieznanych źródeł i podejrzanych, nielegalnych produkcji. Dziś można bez problemu kupić absynt, nalewki czy inne alkohole zawierające piołun. Należy jednak pamiętać, aby, jak zawsze w przypadku napojów z procentami, zachować rozsądek oraz umiar w ich spożyciu.

Piołun – działanie niepożądane i przeciwwskazania

Jak każde ziele, przeciwwskazania do stosowania ma także piołun. Działanie na pasożyty, układ trawienny czy kobiece przypadłości to jedno, ale należy zachować środki ostrożności. Przede wszystkim, warto sprawdzić, czy nie ma się uczulenia na psią rutę. W takim przypadku nie powinno się jej używać.

Niepożądane skutki piołun może wywołać też u małych dzieci oraz kobiet w ciąży, dlatego i ta grupa musi zrezygnować z ziołowej kuracji wewnętrznej. Podobnie zresztą jak osoby, które leczą wrzody żołądka, dwunastnicy czy hemoroidy. Przeciwwskazaniem jest też skłonność do krwawień.

Jeśli nie znajdujesz się w żadnej z grup ryzyka, możesz bez obaw korzystać z prozdrowotnych właściwości panieńskiego ziela, ale pamiętaj, by nie stosować go dłużej niż dziesięć dni. Po tym okresie należy przerwać kurację na kilka tygodni. Ważne jest też przestrzeganie zaleceń co do dziennego spożycia. Trzymaj się wskazówek udzielonych przez producenta, sprzedawcę lub farmaceutę, a już niedługo docenisz dobroczynne działanie piołunu.

Piołun – właściwości cenione przez cały świat

Panieńskie ziele, bylica piołun, psia ruta, wermut, absynt – to nie wszystkie określenia tego ciekawego ziela. Używane od wieków na różnych kontynentach przez zielarzy, znachorów i medyków, udowadnia, że moc natury jest ogromna i w każdej chwili warto spróbować naturalnej kuracji z jego udziałem. Szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony naszego organizmu. Jeżeli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania, możesz zacząć terapię piołunem od zaraz. Wystarczy zaopatrzyć się w susz pojedynczego ziela albo ziołową mieszankę i parzyć, gotować, pić, przykładać – w pełni korzystać z siły matki natury!

Produkty zawierające piołun

[ux_products ids=”207192,271,276″]