W USA halitoza została oficjalnie zaklasyfikowana jako choroba. W Polsce nieprzyjemny zapach z ust bywa nieco bagatelizowany i uznawany za przypadłość związaną z niewłaściwą higieną. Często jednak bezpośrednie przyczyny tkwią wcale nie w nieodpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Problem ten znacznie utrudnia życie i codzienne kontakty z innymi, potrafi przysporzyć wiele stresu, a nawet prowadzić do depresji. Warto więc poznać jego podłoże i go pokonać.

Przykry zapach z ust – sprawdź, czy masz nieświeży oddech

Zastanawiasz się, czy problem nieświeżego oddechu dotyczy także Ciebie? Nie musisz czekać na mniej lub bardziej delikatne sygnały ze strony otoczenia czy pytać o to najbliższych. Dokonaj samodzielnej diagnozy, poszukaj przyczyny i postaraj się pozbyć tej niepożądanej przypadłości. Swój eksperyment przeprowadź około 2-3 godziny po posiłku, ponieważ to właśnie wtedy w ustach namnaża się najwięcej bakterii. Wcześniej nie myj zębów i nie używaj żadnych środków, które odświeżają oddech. Możesz:

  • szorować zęby suchą szczoteczką przez około 3 minuty. Następnie powąchaj ją i oceń zapach,
  • wyczyścić przestrzenie pomiędzy zębami nicią dentystyczną i po około minucie sprawdzić jej woń,
  • potrzeć kilka razy palcami tylną część języka i powąchać je.

W ten sposób szybko dokonasz diagnozy, ponieważ woń ze szczoteczki, nici lub palców jest taka sama, jak ta wyczuwalna z Twojej jamy ustnej.

Co warto wiedzieć o halitozie?

Za woń wydobywającą się z ust odpowiadają bakterie beztlenowe. Rozkładają one białka, a efektem ubocznym procesu są ulotne związki siarki (siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek diemetylu). To właśnie one powodują brzydki zapach. Może on przypominać aromat czosnku, kiszonej kapusty lub zgniłego jajka.

Nieświeży oddech – zaniedbania higieny jamy ustnej

Szacuje się, że nawet 90% problemów z halitozą spowodowanych jest przez nieprawidłową lub niewystarczającą higienę jamy ustnej oraz zaniedbania stomatologiczne (choroby dziąseł i zębów). Za nieprzyjemny zapach z ust mogą odpowiadać:

  • kamień nazębny,
  • próchnica,
  • paradontoza,
  • zapalenie dziąseł.

Czasami problem dotyka osób noszących sztuczną protezę. Gdy jest ona nieprawidłowo dopasowana, resztki jedzenia przedostają się pod zęby i zaczynają odkładać. Warto także pamiętać, że niemiły aromat intensywniej wyczuwalny jest przy braku śliny. To ona zmywa bakterie i inne związki z zębów. W praktyce przypadłość nasila się więc np. w klimatyzowanych czy silnie ogrzewanych i suchych pomieszczeniach oraz rano (tuż po przebudzeniu, gdy nasz organizm produkuje niewiele śliny). Sposobem na halitozę o takim podłożu jest wzmożenie higieny jamy ustnej i wyleczenie wszystkich ubytków oraz innych przypadłości stomatologicznych. Bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów i języka po posiłkach, aby resztki pokarmów nie gromadziły się w ustach lub przełyku. To właśnie one stanowią prawdziwy raj dla bakterii, które przeprowadzają procesy gnilne. Warto używać szczoteczki elektrycznej, która jest dokładniejsza od manualnej. Język można czyścić specjalną gumową  końcówką.

Dodatkowo nie możemy zapominać o przestrzeniach międzyzębowych – nici dentystyczne powinny stać się podstawowym wyposażeniem naszej kosmetyczki. Po umyciu zębów jamę ustną należy przepłukać płynem antybakteryjnym. W czasie, gdy nie możemy wyszczotkować zębów (np. w pracy), pomocne będą bezcukrowe gumy do żucia oraz picie dużej ilości niegazowanej wody (wspomaga ona pracę ślinianek). Regularną higienę należy wspomóc wizytami w gabinecie stomatologicznym i przeglądami uzębienia. Za przykry zapach z ust bardzo często odpowiadają choroby zębów lub dziąseł. Należy wyleczyć wszystkie zęby, usunąć zepsute korzenia, zlikwidować przetoki oraz stany zapalne jamy ustnej. Ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, sprawdzanie, czy nie pojawiła się próchnica. Na co dzień pomocne będą płyny i kapsułki, które zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej. Osoby noszące protezę, powinny skorzystać z pomocy protetyka, który sprawdzi, czy jest ona prawidłowo osadzona.

Zapach z ust – problemy laryngologiczne

Za nieświeży oddech mogą odpowiadać chore migdałki lub zatoki. Osoby, które często chorują na anginę, mają w migdałkach głębokie nisze. Gromadzi się tutaj ropa wypływająca z zatok oraz resztki pokarmów, które stanowią pożywkę dla bakterii. Rozwiązaniem jest wizyta u laryngologa, który pomoże nam zdiagnozować problem. Rozwiązaniem jest płukanie gardła płynem antybakteryjnym, połączone z kuracją antybiotykami. Bardzo głębokie nisze pozostałe po czopach anginowych mogą wymagać usunięcia migdałków. Na niewielkie infekcje wystarczy płukanie ust i cynk organiczny do ssania. Zawarte w nim substancje neutralizują bowiem zapach siarki. Warto jednak pamiętać, że cynk działa doraźnie – odświeża oddech na kilka godzin, ale nie likwiduje podłoża brzydkiej woni. Podobnie do cynku działają rozgryzione goździki, które z powodzeniem można kupić w naszym sklepie zielarskim.

Nieprzyjemny zapach z ust – żołądek

Choroby stomatologiczne i infekcje gardła to nie jedyne przyczyny nieświeżego oddechu. Za nieprzyjemny zapach z ust może być odpowiedzialny również żołądek i schorzenia w jego obrębie. Często podłożem problemu bywają:

  • wrzody żołądka,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • zespół złego wchłaniania,
  • ostry nieżyt przewodu pokarmowego,
  • nieprawidłowa produkcja enzymów trawiennych w trzustce i wątrobie (pokarm nie jest wtedy dobrze trawiony i zaczyna gnić w żołądku),
  • grzybica przewodu pokarmowego,
  • zakażenie bakteriami beztlenowymi.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że niemiły oddech wcale nie musi być efektem choroby, ale… przejadania się. Żołądek uciskający przeponę sprawia, że do przełyku trafiają kwaśne soki trawienne wyczuwalne w oddechu. Gdy w ustach pojawia się aromat przypominający mocz, odpowiedzialna jest nieprawidłowa praca nerek. Woń acetonu to efekt źle leczonej cukrzycy. Jak zlikwidować problem, gdy jego podłożem jest żołądek, nerki czy wątroba? Należy udać się do gastrologa, który dobierze odpowiednią terapię i pomoże wyleczyć schorzenie. Z codziennej diety powinniśmy także wykluczyć wszystkie produkty ciężkostrawne i powodujące wzdęcia, napoje gazowane oraz kawę.

Brzydki zapach z ust – choroby układu oddechowego

Za problem z nieświeżym oddechem mogą odpowiadać niektóre choroby układu oddechowego. Brzydki zapach z ust bywa  efektem ubocznym gruźlicy, grzybicy, ropni i guzów płuc. W tym przypadku rozwiązaniem jest wizyta u pulmonologa, który zajmie się leczeniem tym poważnych schorzeń.

Niewłaściwa dieta

Za tą wstydliwą przypadłość odpowiedzialna może być nieprawidłowa dieta. Problem z oddechem często mają smakosze czosnku i cebuli. Wiele osób sięga po nie zwłaszcza jesienią oraz zimą, ponieważ zawierają dużo witaminy C i wykazują naturalne właściwości antybakteryjne. Warzywa te zawierają allicynę. Jest to olejek eteryczny, który rzeczywiście pomaga przy przeziębieniu i pozwala wzmocnić odporność. Jednak dostaje się z krwią do płuc, skąd jest stopniowo uwalniany z oddechem i wyczuwalny nawet przez około 20 godzin. Szorowanie zębów, żucie odświeżających gum czy płukanki z płynu do jamy ustnej niestety nie pomogą, ponieważ związek znajduje się już w płucach.

Co jeszcze może odpowiadać za nieprzyjemny oddech?

Za przykrą woń z ust mogą odpowiadać także inne czynniki. Problem ten dotyka czasami kobiet w okresie menopauzy. Hormony przestają wtedy prawidłowo pracować, a produkcja śliny spada. W ustach namnażają się bakterie, dlatego warto w tym czasie częściej myć zęby, żuć gumy bez cukru i pić dużo wody. Kolejną przyczyną nieświeżego oddechu bywa stres. Wzmaga on pocenie oraz hamuje prawidłowe wydzielanie śliny. Podczas silnego zdenerwowania zasycha nam w ustach, a flora bakteryjne nie działa prawidłowo. To prowadzi do zwiększonej produkcji związków zawierających siarkę. Produkcja śliny spada również u osób stosujących głodówki lub bardzo restrykcyjne diety. W takim przypadku organizm się odwadnia, dlatego obniżając liczbę kalorii, zawsze należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Wydzielanie śliny hamuje palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie niektórych lekarstw (zwłaszcza tych na nadciśnienie tętnicze). Czasami za brzydki zapach z ust odpowiadają zaparcia. Resztki pokarmowe gniją w przewodach, a wytworzone gazy cofają się do organizmu.

Sprawdzone sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Masz problemy z halitozą i szukasz domowych sposobów, które złagodzą tę uciążliwą dolegliwość? Bardzo pomocne są naturalne zioła i napary z nich. Gdy nieświeży oddech  wynika z dolegliwości żołądkowych, sięgnij po wywary z mieszka pospolitego, piołunu lub lukrecji. W sytuacjach stresowych pomaga żucie plasterka cytryny, świeżych listków melisy czy mięty. Możesz przygotować również wodę z cytryną lub miętą bądź sięgnąć po napar z melisy. Przy infekcjach gardła i zatok doskonale sprawdzą się napary z kopru włoskiego. Możesz również żuć ziarenka anyżku lub naturalnej kawy. Sprawdzone mieszanki ziołowe z powodzeniem znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Wybierz najlepsze rozwiązania, pokonaj problem i ciesz się świeżym oddechem.